Ve věku 91 let zemřel fotograf Václaváku Vilém Kropp

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 2. 2012 14:59
V roce 1959 získal cenu World Press Photo za snímek Provinilec
Vilím Kropp: Provinilec
Vilím Kropp: Provinilec | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek fotograf Vilém Kropp. Autor řady reportážních snímků a držitel ocenění World Press Photo z roku 1959 zemřel v hořovické nemocnici v okruhu svých blízkých. 

Kropp byl v oboru fotografie samouk; původně se vyučil strojním zámečníkem, nástrojářem a montérem. V letech 1945 až 1984 pracoval jako redaktor a fotoreportér deníku Práce. Poté žil u Berouna, kde měl se svou ženou nakladatelství a knihkupectví v Berouně.

Spolupracoval také s řadou novin a časopisů, například Světem v obrazech. Je držitelem řady domácích i zahraničních ocenění. V roce 1959 získal první cenu v mezinárodní soutěži novinářské fotografie World Press Photo v kategorii žánrový snímek. Fotka nazvaná Provinilec zachycuje dítě v mateřské školce, které kárá učitelka.

Kropp vydal několik fotografických knih a uspořádal řadu výstav. Jednou z nejúspěšnějších byla v roce 2008 expozice s názvem Na Václaváku o Václaváku uspořádaná v galerijním stanu na pražském Václavské náměstí. Za měsíc ji vidělo přes 160 000 lidí. Každodenní tep života Václavského náměstí sledoval fotograf od 50. do 80. let.

Foto: www.fotosroubek.com

Černobílé snímky nabízejí oficiální události, jako byly májové průvody, pohřeb prezidenta Zápotockého nebo průjezd Gagarina, ale také drobné epizody - kolizi auta, které lidé tlačí z křižovatky, frontu na knihu Hanzelky a Zikmunda nebo ořezávání větví. Další fotografie zachytily prvky, které už dávno zmizely: tramvaje, automat Koruna nebo pruhovaný válec, z něhož řídil strážník dopravu na Můstku.

Impulz uspořádat výstavu o Václavském náměstí přišel až při přípravách výstavy Co odnes čas v roce 2004. „Tehdy mě nenapadlo, že vědomě vytvářím obraz jednoho místa. To, že vzniklo fotografické téma spjaté s Václavským náměstím, ukázal až čas," vzpomínal při vernisáži Kropp. "Za kulisami propagandy a politických hesel jsme vedli normální život," popsal svou filozofii.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy