reklama
 
 

Ve věku 91 let zemřel fotograf Václaváku Vilém Kropp

3. 2. 2012 14:59
V roce 1959 získal cenu World Press Photo za snímek Provinilec

Praha - Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek fotograf Vilém Kropp. Autor řady reportážních snímků a držitel ocenění World Press Photo z roku 1959 zemřel v hořovické nemocnici v okruhu svých blízkých. 

Kropp byl v oboru fotografie samouk; původně se vyučil strojním zámečníkem, nástrojářem a montérem. V letech 1945 až 1984 pracoval jako redaktor a fotoreportér deníku Práce. Poté žil u Berouna, kde měl se svou ženou nakladatelství a knihkupectví v Berouně.

Spolupracoval také s řadou novin a časopisů, například Světem v obrazech. Je držitelem řady domácích i zahraničních ocenění. V roce 1959 získal první cenu v mezinárodní soutěži novinářské fotografie World Press Photo v kategorii žánrový snímek. Fotka nazvaná Provinilec zachycuje dítě v mateřské školce, které kárá učitelka.

Kropp vydal několik fotografických knih a uspořádal řadu výstav. Jednou z nejúspěšnějších byla v roce 2008 expozice s názvem Na Václaváku o Václaváku uspořádaná v galerijním stanu na pražském Václavské náměstí. Za měsíc ji vidělo přes 160 000 lidí. Každodenní tep života Václavského náměstí sledoval fotograf od 50. do 80. let.

Černobílé snímky nabízejí oficiální události, jako byly májové průvody, pohřeb prezidenta Zápotockého nebo průjezd Gagarina, ale také drobné epizody - kolizi auta, které lidé tlačí z křižovatky, frontu na knihu Hanzelky a Zikmunda nebo ořezávání větví. Další fotografie zachytily prvky, které už dávno zmizely: tramvaje, automat Koruna nebo pruhovaný válec, z něhož řídil strážník dopravu na Můstku.

Impulz uspořádat výstavu o Václavském náměstí přišel až při přípravách výstavy Co odnes čas v roce 2004. „Tehdy mě nenapadlo, že vědomě vytvářím obraz jednoho místa. To, že vzniklo fotografické téma spjaté s Václavským náměstím, ukázal až čas," vzpomínal při vernisáži Kropp. "Za kulisami propagandy a politických hesel jsme vedli normální život," popsal svou filozofii.

autoři: Kultura, ČTK | 3. 2. 2012 14:59

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama