Zemřel galerista, publicista a výtvarník Jiří Hůla, spoluzakladatel Galerie H

ČTK ČTK
24. 9. 2022 11:58
Ve věku 78 let tento pátek zemřel výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Oznámila to jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy otevřel Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.
Galerista a publicista Jiří Hůla na snímku z roku 1998.
Galerista a publicista Jiří Hůla na snímku z roku 1998. | Foto: Profimedia.cz

Jiří Hůla se narodil 7. června 1944 v Praze. V letech 1961 až 1966 absolvoval Univerzitu Palackého v Olomouci. Jeho výtvarná tvorba se pohybovala na pomezí poezie, teorie informace a výtvarného umění.

Od roku 1962 psal experimentální texty, zabýval se variacemi, kombinacemi a permutacemi slov, písmen a znaků. Výrazové prostředky brzy omezil na typy psacího stroje. Zkoumal redukci a manipulaci s texty, třeba se sonetem Arthura Rimbauda Samohlásky, popisoval nalezené obrázky jako střihy, plány, reprodukce z novin a časopisů, uvedla databáze abART.

Na přelomu 70. a 80. let se Hůla věnoval počítačové grafice, vymyslel počítačové generované písmo, objevil či rozvinul několik netradičních výtvarných technik, například kresbu skalpelem. V roce 1983 otevřel se Zdenkem Hůlou v rodinném domě v Kostelci nad Černými lesy Galerii H, kde se v letech 1983 až 1989 uskutečnilo několik desítek výstav.

Jako kurátor jich připravil desítky, coby publicista uveřejnil stovky článků, recenzí či rozhovorů. V roce 1984 založil Archiv výtvarného umění, dnes zřejmě největší sbírku katalogů, pozvánek, plakátů, knih, časopisů, textů, výstřižků, fotografií či diapozitivů o současném českém a slovenském výtvarném umění, řádově statisíce jednotek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
Další zprávy