Ve Švandově divadle roztočí ruskou ruletu osudu

Jitka Gráfová
21. 3. 2008 16:00
Smíchovská scéna uvádí Lermontovovu Maškarádu
Foto: Švandovo divadlo

Praha - Mezi petrohradskou smetánku zavede diváky Švandovo divadlo. V sobotu zde má premiéru mnohokrát cenzurovaná Lermontova hra Maškaráda.

Jedno ze základních děl světového divadla je typické drama lásky, žárlivosti a msty, ale ruský romantik do veršů vložil i deskripci a náladu tehdejší "high society".

Pokrytectví a přetvářka všech aktérů se mísí s prázdnotou a vnitřními démony, které tu symbolizuje hráčství ústředního hrdiny. Arbenin propadl kartám a jeho vášeň se rozšířila na celý život.

Každý večer se znovu roztáčí ruleta osudu. Knížet Zvjozdič prohrává v kartách a Arbenin mu penníze pomáhá získat zpět.

Po hře se odeberou na maškarní, kde sledují místní dámy. Arbeninova žena Nina tu ztratí náramek. Baronesa, jež mladého knížete miluje, jej najde a věnuje mu ho na památku. Druhý den započne kníže po této ženě pátrat.

Mylně se dostává k Arbeninově ženě, její manžel žárlí a podezírá ji z nevěry. V podstatě nicotná událost díky dalším náhodám, pomluvám i nedorozuměním přeroste v tragédii

Foto: Švandovo divadlo

"O Maškarádě jsme uvažovali už delší dobu. Problematika člověka a jeho vztahu k vlastní duši a zobrazení toho, co udělá s duší vražda, a jak se k zločinu staví společnost, nás zajímala a zajímá," říkají tvůrci.

Režie se ujal Radovan Lipus, který má nově na kontě dramatizaci románu Jane Austenové Pýcha a předsudek v Uherském Uradišti nebo Matku J. A Pitínského v Ostravě.

Tamní Národním divadlo moravskoslezské je i jeho domovskou scénou; televizní diváci ho pak znají jako režiséra cyklu Šumná města.

"Ta hra má v sobě veliké romantické gesto, má v sobě hudbu, vášeň, a přesto je to obraz, či krátce - halucinace, horečnatý sen, přímý přenos z Arbeninovy hlavy. To mě na tom zajímá," říká režisér.

Architekt Švandova divadla a průvodce Šumných měst David Vávra se vrací na místo činu jako autor výpravy. Hlavní roli ztvární Milan Kačmarčík, po jeho boku si zahraje Jana Stryková.

Foto: Švandovo divadlo

"Vždycky jsem si s ní přál pracovat, znám ji z předchozích rolí a vždycky mě na jevišti zajímala. Její zvláštní citlivost je myslím přínosem pro tuhle hru a taky pro mě osobně," říká herec.

Že ji v představení mučí a trýzní, mu ale moc sympatické není. "To mi sice osobně vadí, ale prostě je to tak napsané, Arbenin je takový...  Tak se jí raději po každé zkoušce ptám, jestli jsem jí nezpůsobil nějakou újmu - já mám na mysli i tu psychickou, kdežto ona mluví jen o těch fyzických."

V dalších rolích diváci uvidí Matěje Hádka, Kazarina ztvární Kamil Halbich, Baronesu Apolena Veldová.

Lermontov první verzi napsal v roce 1835, carská cenzura mu však text vrátila, další přepracovaná verze byla rovněž zakázána.

Pozdější vznikla čtyřaktová verze Maškarády - v této podobě se většinou hraje dodnes. Poprvé se Maškaráda na jeviště dostala až jedenáct let po autorově smrti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy