Ve stopách Buriana. Muzeum vystaví díla umělců, kteří malují pravěkou přírodu

Ve stopách Buriana. Muzeum vystaví díla umělců, kteří malují pravěkou přírodu
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 4. 2021 17:18
Trilobiti, dinosauři a mamuti zaplnili výstavní sály znojemského Domu umění. Nová výstava představuje tvorbu umělců, kteří v souladu s vědeckým poznáním zobrazují pravěké formy života.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě přehlídku zpřístupní pro veřejnost hned poté, co budou zmírněna protiepidemická opatření, avizuje pracovnice muzea Renata Hurníková. Zatím zůstávají galerie i muzea po celé republice zavřené kvůli šíření koronaviru.

Výstava nazvaná Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana přibližuje tvorbu výtvarníků Jaroslava Bažanta, Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Jiřího Teichmanna.

Jsou členy volného sdružení výtvarníků PAS, což je zkratka pro Paleoart - Art & Science. Zabývají se takzvanou vědeckou uměleckou rekonstrukcí dávných forem života. Spolupracují s přírodovědci s cílem zpřístupnit současné poznatky širší veřejnosti. Navazují na dílo Zdeňka Buriana, který žil v letech 1905 až 1981, ilustroval mnoho vědeckých i dobrodružných knih a spoluutvářel všeobecnou představu o podobě pravěkých zvířat i předchůdců člověka.

"Výstava představuje průřez jejich tvorbou a díky malbám a trojrozměrným modelům se tak můžeme vypravit do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry," říká kurátorka Tereza Pavelková. Kromě obrazů jsou ve výstavních síních umístěny trojrozměrné modely živočichů, kteří obývali planetu před člověkem.

Část výstavy je věnovaná samotnému Burianovi, od jehož úmrtí v červenci uplyne 40 let. Několik originálů do Domu umění ve Znojmě zapůjčil Safari park Dvůr Králové.

Návštěvníci si prohlédnou nejen Burianova díla inspirovaná pravěkem, ale také další jeho práce, například ilustrace odborných a dobrodružných knih či volnou malířskou tvorbu.

Součástí přehlídky jsou rovněž paleontologické ukázky fauny i flóry z depozitářů Jihomoravského muzea ve Znojmě. Zkameněliny reprezentují různé živočišné a rostlinné druhy od prvohor po čtvrtohory.

V dětském koutku na návštěvníky čeká model pelykosaura, mohou vylézt na hřbet triceratopse nebo poskládat obrázky dinosaurů z velkých skládacích kostek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy