Ve stopách Buriana. Muzeum vystaví díla umělců, kteří malují pravěkou přírodu

Ve stopách Buriana. Muzeum vystaví díla umělců, kteří malují pravěkou přírodu
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Snímek z výstavy Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 4. 2021 17:18
Trilobiti, dinosauři a mamuti zaplnili výstavní sály znojemského Domu umění. Nová výstava představuje tvorbu umělců, kteří v souladu s vědeckým poznáním zobrazují pravěké formy života.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě přehlídku zpřístupní pro veřejnost hned poté, co budou zmírněna protiepidemická opatření, avizuje pracovnice muzea Renata Hurníková. Zatím zůstávají galerie i muzea po celé republice zavřené kvůli šíření koronaviru.

Výstava nazvaná Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana přibližuje tvorbu výtvarníků Jaroslava Bažanta, Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Jiřího Teichmanna.

Jsou členy volného sdružení výtvarníků PAS, což je zkratka pro Paleoart - Art & Science. Zabývají se takzvanou vědeckou uměleckou rekonstrukcí dávných forem života. Spolupracují s přírodovědci s cílem zpřístupnit současné poznatky širší veřejnosti. Navazují na dílo Zdeňka Buriana, který žil v letech 1905 až 1981, ilustroval mnoho vědeckých i dobrodružných knih a spoluutvářel všeobecnou představu o podobě pravěkých zvířat i předchůdců člověka.

"Výstava představuje průřez jejich tvorbou a díky malbám a trojrozměrným modelům se tak můžeme vypravit do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry," říká kurátorka Tereza Pavelková. Kromě obrazů jsou ve výstavních síních umístěny trojrozměrné modely živočichů, kteří obývali planetu před člověkem.

Část výstavy je věnovaná samotnému Burianovi, od jehož úmrtí v červenci uplyne 40 let. Několik originálů do Domu umění ve Znojmě zapůjčil Safari park Dvůr Králové.

Návštěvníci si prohlédnou nejen Burianova díla inspirovaná pravěkem, ale také další jeho práce, například ilustrace odborných a dobrodružných knih či volnou malířskou tvorbu.

Součástí přehlídky jsou rovněž paleontologické ukázky fauny i flóry z depozitářů Jihomoravského muzea ve Znojmě. Zkameněliny reprezentují různé živočišné a rostlinné druhy od prvohor po čtvrtohory.

V dětském koutku na návštěvníky čeká model pelykosaura, mohou vylézt na hřbet triceratopse nebo poskládat obrázky dinosaurů z velkých skládacích kostek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Soukup získal agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy