Tajemství van Goghova uříznutého ucha po 128 letech odkryto. Dal ho služebné v nevěstinci

pej
22. 7. 2016 10:30
Historici identifikovali jméno dívky, která dostala v roce 1888 od nizozemského malíře van Gogha jeho ucho. Díky potvrzení staré domněnky, že onou tajemnou dívkou byla osmnáctiletá Gabrielle Berlatierová, se podle vědců podaří odkrýt i tajemství celého incidentu.
Vincent van Gogh
Vincent van Gogh | Foto: VC Gallery / Wikimedia Commons

Záhada, která 128 let zaměstnávala historiky umění a fanoušky nizozemského malíře Vincenta van Gogha, je zase o krok blíž vyřešení. Server The Art News zveřejnil identitu dívky, které měl v roce 1888 darovat slavný umělec své ucho.

Jednalo se o mladou služebnou v nevěstinci, kam van Gogh docházel. 

Historikové si od nového poznatku slibují i odhalení dalších tajemství, která tento incident zakrývají. Především to, jak a proč k němu došlo. "Identifikace nyní vrhá nové světlo na bizarní incident, během něhož si van Gogh uřízl téměř celé ucho," uvedl historik umění Martin Bailey

Dívku se podařilo identifikovat na základě informací, které byly uvedeny v nejnovější publikaci o Goghově životě. Autor knihy sice Berlatierovou na základě jejího dávného přání nejmenoval, ale díky záznamům z Pasteurova institutu v Paříži se ji podařilo historikům dopátrat. 

"Jméno, které jsme našli, pro mě nebylo žádným překvapením, spíš se tak podařilo potvrdit naše domněnky," uvedl historik Baley s tím, že Gabrielle Berlatierová byla zmiňovaná v souvislosti s Goghem už v minulosti. 

Dívka totiž měla nejenom uklízet v nevěstinci, kam Gogh docházel, ale i v kavárně, kterou vlastnili jeho přátelé.

Vincent van Gogh si ucho uřízl poté, co se psychicky zhroutil. O dva roky později, v roce 1890, spáchal sebevraždu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy