Valdštejn přilákal 150 tisíc zvědavců, na Rudolfa neměl

Jitka Gráfová
5. 3. 2008 20:46
Historické expozice tradičně patří k nejúspěšnějším
Valdštejn jako Mars z fresky ve Valdštejnském paláci. Autorem je italský malíř Bartolomeo Baccio di Bianco, který pracoval pro Valdštejna v letech 1623 - 1630.
Valdštejn jako Mars z fresky ve Valdštejnském paláci. Autorem je italský malíř Bartolomeo Baccio di Bianco, který pracoval pro Valdštejna v letech 1623 - 1630. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Znovu se potvrdilo, že na historické expozice s puncem neopakovatelné události Češi slyší. Přes tři měsíce trvající výstava o Albrechtu z Valdštejna se stala jednou z neúspěšnějších výstav za poslední roky.

Porazila i nečekanou mediální hvězdu loňského podzimu, ze Švédska přivezenou Ďáblovu bibli.

"Během 109 dnů navštívilo Valdštějna téměř 150 tisíc návštěvníků. Průměrná denní návštěva se vyšplhala na víc než 1 350 lidí," sčítá tajemník Senátu Petr Kostka.

Valdštejn tak patřil k nejnavštěvovanějším výstavním projektům vůbec. Například předloňskou přehlídku Karel IV., císař z Boží milosti  - jež nabídla umění z doby vlády posledních Lucemburků - za necelých sto dnů vidělo 100 245 lidí, tedy 1055 denně.

Rekord si stále drží Rudolf II. a Praha: expozici  zhlédlo za 131 dnů od konce května do začátku září 1997 na 200 tisíc návštěvníků, tedy přes 1500 lidí denně.

V neděli končí po několika měsících další historická expozice, Ďáblova bible.  Minulý týden Národní knihovna uvedla, že výstavu - jejíž kapacita je omezená kvůli ochraně vzácného předmětu -  vidělo už přes šedesát tisíc lidí.

Podle propočtů na maximální návštěvnost by konečné číslo mohlo dosáhnout okolo 67 tisíc návštěvníků. Nicméně po počátečním náporu jsou lístky ale stále k dispozici.

"Výstava předčila naše očekávání, mimořádný zájem veřejnosti a příznivé ohlasy z řad odborníků svědčí o tom, že se nám podařilo najít dobré téma, a že se podařilo toto téma uchopit zajímavě a poutavě," řekl k ukončení valdštejnovské výstavy předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna - portrét z 30. let 17. století.
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna - portrét z 30. let 17. století. | Foto: www.valdstejn.org
Speciál: Výstava roku začíná: Valdštejn a jeho doba
Ve znamení Valdštejna: Česko zažije Valdštejnův rok. Vrcholem bude výstava

Uvedení výstavy předcházel cyklus akcí s názvem Rok Albrechta z Valdštejna, rozsáhlý edukativní a kulturní program a další aktivity propojené valdštejnskou tématikou.

Ještě po zahájení výstavy se přihlásili soukromí sběratelé, kteří vlastní zbraně, zbroj a další předměty z doby Albrechta z Valdštejna. Z těchto sbírek vznikla ve Výstavní síni Senátu doplňková výstava, která rozšířila počet exponátů o desítky kusů.

Valdštejnská výstava byla ojedinělá svým rozsahem. Organizátorům se podařilo přivézt stovky uměleckých děl, zbraní i dalších předmětů, jež jsou od dob třicetileté války roztroušeny jako válečná kořist po celé Evropě.

Projekt měl vévodu ukázat jako státníka, stavitele, diplomata a mecenáše, ale rovněž nabídnul pohled na každodenní život v 17. století.

Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba.
Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Výstava měla skončit 17. února, pro mimořádný zájem byla o dva týdny prodloužena. K návštěvníkům posledních dnů patřily mimo jiné čtyři desítky vojevůdcových potomků z Rakouska a Německa. Výstavu si nenechal ujít ani kardinál Vlk.

Hned po historii chodí Češi stejně jako diváci v zahraničí na velká jména moderny. Loňský rok tak patřil retrospektivám Jindřicha Štýrského, Emila Filly  a Jana Zrzavého. Nejúspěšnější byl poslední z nich, výstavu si denně přišlo prohlédnout 500 lidí a celkově ji vidělo 55 238 návštěvníků.

Ještě lépe si vedla další výstava z přelomu roku: retrospektivu věnovanou Josefu Ladovi vidělo v pražském Obecním domě 61 500 návštěvníků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy