V Paříži začne velká retrospektiva malíře Františka Kupky. V září se přesune do Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 3. 2018 10:14
Velká retrospektivní výstava malíře českého původu Františka Kupky, který patří k průkopníkům abstraktního malířství, začne 21. března v Paříži. Kupka (1871 až 1957) většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochovaný je na hřbitově Père-Lachaise. Výstavu připravuje ve spolupráci s francouzskými a finskými partnery Národní galerie v Praze.
Amfora - Dvoubarevná fuga (1912) | Video: YouTUbe / Grand Palais

Pařížská výstava představí dílo malíře Františka Kupky v celé jeho šíři, od raných obrazů z 90. let 19. století až po abstraktní práce z 50. let 20. století.

Expozice potrvá do konce července, od září se představí v pražské Valdštejnské jízdárně a příští rok v Helsinkách.

"Díky spolupráci s francouzským partnerem se podařilo sestavit jedinečnou sbírku olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů," říká kurátorka výstavy Anna Pravdová z Národní galerie. Pražská výstava tak vedle děl ze sbírek Národní galerie ukáže četné obrazy ze sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea nebo vídeňské Albertiny.

Chronologicky koncipovaná výstava umožní návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i proměnu společnosti a důležitá témata tehdejší doby. Retrospektiva se zaměří na jeho symbolistické malby, první expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci.

Četné práce na papíře představí Kupku jako satirického kreslíře a znamenitého ilustrátora i jako umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.

Kupkova díla vedle významu pro světové dějiny umění jsou velmi populární mezi sběrateli. Českému aukčnímu trhu vévodí několik jeho abstraktních maleb, ta nejdražší se prodala za více než 60 milionů korun. 

Národní galerie v roce 2012 uspořádala výstavu s názvem Cesta k Amorfě - Kupkovy salony 1899-1913, která připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912, což byla pro dějiny světového umění zásadní událost. 

V klíčovém roce 1912 Kupka vystavil dvě svá díla, Amorfu - Dvoubarevnou fugu a Amorfu - Teplou chromatiku. Tento rok se také uvádí jako zrod abstraktního malířství. Obě zásadní díla se nacházejí na českém území, první vlastní Národní galerie, druhý Museum Kampa. Na výstavu tehdy přišlo téměř 50 tisíc lidí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy