V Divadle Komedie budou soudit Josefa K.

him
3. 9. 2007 0:00
Česko nabízí Evropě Kafkovu vizi světa
Proces: Martin Finger a Gabriela Míčová
Proces: Martin Finger a Gabriela Míčová | Foto: Divadlo Komedie

Praha Všichni jsme Josef K.  - s takovou diagnózou  přistupuje k románovém fragmentu Franze Kafky umělecký šéf Pražské komorního divadla Dušan D. Pařízek.  Jeho dramatizací Procesu zahájí v pondělí šestou sezónu v Divadle Komedie.

Hned poté Kafkova antihrdinu odvezou do Hamburku ke zkoumání zákoutí (středo)evropské identity. Martin Finger jako Josef K. a Jiří Černý jako jeho soudce se představí na mezinárodním setkání  Projektion Europa 6. a 7. září.  

Do Deutsches Schauspielhaus bylo přizváno šest divadelníků z různých zemí Evropy, kteří tu představí šest evropských příběhů. Kromě Česka se ohledání účastní divadla z Estonska, Irska, Švýcarska, Turecka i domácího Německa.  Pařízek se přidává s otázkami: Jsem vinen, tedy jsem? Je pocit viny nezbytnou součástí existence? Je hledání vlastní viny smyslem bytí?

Finger a režisér Pařízek
Finger a režisér Pařízek | Foto: Aktuálně.cz

Max Brod neposlechl svého pražského německy píšícího přítele, knihu nespálil, a tak znají čtenáři od roku 1925 příběh prokuristy Josef K. V den svých třicetin se probudí a zjistí, že dva muži vnikli do jeho bytu, aby ho zatkli pro neznámé provinění před záhadným soudem.

Josef K. - podobně jako v Zámku označený prvním písmenem Kafkova příjmení - se marně  snaží zjistit, z čeho je obžalován a jak by se mohl ospravedlnit. Jeho život se mění v paranoidní sen, který končí rozsudkem smrti. A Josef K. se podvolí, aniž se dozví, čím se provinil.

Román, často vykládaný obraz Kafkovy "nekompatibility" a posléze coby vize byrokracie a totalitních systémů, Pařízkova adaptace pojímá jako zkoumání lidské existence.

"Proces je jedním z nejvýstižnějších podobenství existence," říká Pařízek, zároveň autor scénáře i scény.  "Dnešní doba svědčí o jeho nadčasové kvalitě. Na jedné straně objektivní sledování osobních dat, na straně druhé stále silnější subjektivní pocit pronásledování a utlačování okolím, které přestává respektovat intimní sféru jednotlivce."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy