reklama

V aukci byla prodána díla za 220 milionů, nejvíce stál Čapkův obraz Dva chlapi

2. 12. 2018 17:44
Díla za téměř 220 milionů korun byla prodána na dnešní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky.

Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů, informovala Terezie Kaslová z Galerie Kodl.

Druhým nejdražším obrazem aukce bylo rovněž Čapkovo dílo nazvané Děvčata jdou pro mléko. Nový majitel za něj zaplatil 10,8 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla o sedm milionů nižší.

Hranici deseti milionů korun překonal také olej Antonína Procházky Kytice ve džbánu.

"Dnešní aukce byla úžasná především v počtu prodaných obrazů a velkém množství autorských rekordů," vysvětluje majitel aukční síně Martin Kodl. Prodalo se 250 děl, což je více než při loňské květnové rekordní aukci, kterou pořádala rovněž Galerie Kodl. Tehdy výtěžek dosáhl 251 milionů korun za zhruba 210 děl.

Autorský rekord dnes zaznamenal například František Muzika. Jeho olej na plátně z roku 1942 nazvaný Noc II se dostal z 3,8 na konečných 9,6 milionu korun. Obraz Jaro od spolutvůrce české moderní krajinomalby Antonína Hudečka byl vydražen za 5,28 milionu korun, což je rovněž autorovo maximum.

Přes pět milionů korun se dostalo ještě několik dalších obrazů. Portrét Žena od Jindřicha Štýrského byl vydražen za 9,2 milionu, sugestivní plátno Nebeská kompozice od Toyen našlo nového majitele za 7,7 milionu korun.

Raně surrealistické dílo 2 x 2 = 5 od Mikuláše Medka se prodalo za 7,4 milionu korun, Kompozice od Františka Faltýna za 6,4 milionu korun a náladový olej Jakuba Schikanedera V měsíčním svitu za sedm milionů korun. "Cenové maximum i hranici pěti milionu korun pokořil Lhotákův vláček, který se vydražil za sedm milionů," dodává Terezie Kaslová.

Nové autorské rekordy zaznamenali i někteří současní výtvarníci. Mezi nimi Ondřej Basjuk, Vladimír Kopecký, Zdenka Reinerová či Stanislav Kolíbal.

Finanční výtěžek z prvních deseti prodaných položek byl poprvé věnován projektu Paměti národa. Všech deset děl se prodalo dohromady za více než 1,1 milionu korun.

Za první pololetí letošního roku sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 540 milionů korun. Je to o 190 milionů korun méně než za stejné období před rokem.

autor: ČTK | 2. 12. 2018 17:44

Související

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama
    reklama
    reklama
    reklama
    reklama