UMPRUM 2013: Magické šperky, smyslné artefakty i sádrová Noc

Julie Kochová
5. 2. 2014 10:28
Ve Veletržním paláci vystavují nejlepší práce studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Expozice ukazuje souhru i rozpor mezi dvěma školními přístupy – „uměleckým“ a „průmyslovým“.
Adéla Fejtková: Magic Tools
Adéla Fejtková: Magic Tools | Foto: Národní galerie

Praha - Křišťálové skleničky na whiskey, abstraktní smyslné artefakty a návrh designu sklízecí mlátičky. I to patřilo v minulém roce k nejlepším studentským realizacím Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Výstava UMPRUM 2013 nabízí ve Veletržním paláci souhru i rozpor mezi dvěma školními přístupy – „uměleckým“ a „průmyslovým“.

David Krňanský: Šílenství se stává metodou
David Krňanský: Šílenství se stává metodou | Foto: Národní galerie

Ze stovek děl, která na akademické půdě vznikla, vybrala letošní padesátku vystavovaných trojice kurátorů – grafický designer Robert V. Novák a Marek Meduna s Davidem Kořínkem ze školních ateliérů Malba a Supermédia.

„Naším záměrem nebylo ukázat jednotu školy, ale její zásadní rozpor, napětí mezi obory užitého a volného umění, které považujeme za cosi jedinečného a nanejvýš přínosného,“ vysvětlují kurátoři.

U vstupu tak příchozí narazí na módní kolekci s prvky haute couture, o kus dál minou návrh Projekt Space pro Škoda Auto a na konci se dostanou k sádrové soše nazvané Noc.

Kristýna Dúhová, Tereza Galbavá, Anna Leschingerová: Projekt Space pro Škoda Auto
Kristýna Dúhová, Tereza Galbavá, Anna Leschingerová: Projekt Space pro Škoda Auto | Foto: Národní galerie

Díky zastoupení šesti rozdílných kateder – architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a dějin umění a estetiky – mají návštěvníci možnost porovnat různé přístupy k tvorbě a hledat skryté spojitosti. V mezaninu Veletržního paláce dostalo letos poprvé prostor všech 23 školních ateliérů.

O slavnosti a malých kouzelnících

Mezi výběrem úspěšných studentů je i Adéla Fejtková, která se minulý rok umístila v prestižní mezinárodní soutěži Talente mezi stovkou nejnadějnějších mladých designérů. V Národní galerii představuje svou kolekci šperků Magic Tools.

Matěj Hanauer: Visuality Symbolism Emotion
Matěj Hanauer: Visuality Symbolism Emotion | Foto: Národní galerie

„Úkolem bylo vytvořit artefakty určené pro podávání slavnostní hostiny a ozdobit hosty šperky,“ vysvětluje zadání Fejtková. „Za hlavní aktéry večera jsem si zvolila děti a nechala se spolu s nimi unést do říše fantazie. Moje šperky nejsou jen ozdobou. Jsou to nástroje pro malé kouzelníky,“ popisuje originální kolekci.

K dalším výrazným studentům patří Jakub Pollág. Po ukončení bakaláře v Praze nyní studuje na londýnské Royal College of Art a se spolužákem Václavem Mlynářem tvoří studio deForm. V rámci výstavy UMPRUM 2013 ukázala dvojice moderní houpací křeslo, které bylo k vidění i na posledním Designbloku.

Markéta Kratochvílová: Bood de boop
Markéta Kratochvílová: Bood de boop | Foto: Národní galerie

Uměleckoprůmyslová škola v Praze vznikla v roce 1885 jako první státní umělecká škola. Přehlídku nejlepších prací pořádá třetí rok a výběrem kurátorů reflektuje snahu propojovat studenty různých zaměření. První ročník zaštítil teoretik současného umění Karel Císař, druhý pak Tereza Bruthansová a Maxim Velčovský jako zástupci užitého umění. Letošní kurátoři Marek Meduna a David Kořínek působí na Katedře volného umění.

UMPRUM 2013. Národní galerie. Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7. Kurátoři: Marek Meduna, David Kořínek, Robert V. Novák. 28. 1. 2014 – 2. 3. 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy