Umí rostliny růst podle strachu či smíchu? Německý umělec Höller to měří na skluzavce

Kultura AFP, Kultura
18. 4. 2018 17:53
Bývalý entomolog a vyhledávaný umělec Carsten Höller pracuje se skluzavkami, v minulosti jednu instaloval v Pražákově paláci Moravské galerie. Nyní kvůli odvážnému experimentu umístil dvě skluzavky do renesančního paláce v Itálii.
Po skluzavce Carstena Höllera se může svézt každý, kdo je starší šesti let, měří méně než 1,95 metru a váží pod 120 kilogramů.
Po skluzavce Carstena Höllera se může svézt každý, kdo je starší šesti let, měří méně než 1,95 metru a váží pod 120 kilogramů. | Foto: ČTK/AP

Do florentského renesančního paláce Strozzi instaloval německý výtvarník Carsten Höller dvě obří vzájemně propletené točité skluzavky. Jsou součástí projektu nazvaného The Florence Experiment, na němž umělec pracoval s neurobiologem Stefanem Mancusem. Cílem je změřit, zda mají lidmi projevené emoce dopad na růst rostlin.

Návštěvníci paláce Strozzi se od tohoto čtvrtka v budově mohou sklouznout. Na jízdu po skluzavce však dostanou vybranou rostlinu, s níž zdolají dvacetimetrové převýšení z druhého patra paláce na jeho dvůr.

Foto: ČTK/AP

Cestou ven lidé projdou laboratoří, kde rostlinu odevzdají vědcům. Ti změří její fotosyntetické parametry a molekuly. Budou se snažit najít změny, které rostlině případně způsobí lidské emoce prožité při sklouznutí.

Experiment dál pokračuje v suterénu, kde dvě oddělená kina promítají scény ze slavných filmových komedií a hororů.

Pořadatelé očekávají, že diváci v každém sále projeví jinou emoci. Chemické molekuly vypuštěné lidmi do vzduchu zachytí speciální zařízení, které vzduch pomocí trubek přenese a rozpráší na vnější fasádu budovy.

Tam se podél drátěné mříže budou vinout rostliny zvané vistárie. Organizátoři čekají, že emoce vyprodukované diváky v obou biografech ovlivní to, jakým směrem rostliny rostou.

Fasáda paláce z 15. století tedy poslouží jako "rostlinný graf" a v ideálním případě dokáže, že vistárie umí zprostředkovaně vnímat emoce.

Foto: Palazzo Strozzi

"Už Darwin učinil fantastické objevy o rostlinné inteligenci, jen je nikdy nepublikoval. Přišlo mu méně kontroverzní prohlásit, že člověk se vyvinul z opice," poznamenává Arturo Galansino, ředitel paláce Strozzi.

V něm výstava nazvaná The Florence Experiment začíná tento čtvrtek, potrvá do 26. srpna. Jejím autorem je šestapadesátiletý v Belgii narozený a v Německu působící umělec Carsten Höller. Ten začínal jako entomolog a vystudoval patologii rostlin, nyní vědecké poznatky kombinuje s uměním.

Na současném projektu Höller spolupracoval s italským profesorem botaniky a neurobiologem Stefanem Mancusem, jenž se zabývá neurofyziologickou komunikací rostlin.

Experiment se záměrně rozhodli podniknout ve Florencii, která byla za renesance vyhlášenou vědeckou metropolí.

Carstena Höllera znají také Češi - se skluzavkami pracuje od konce 90. let minulého století a kromě londýnské galerie Tate Modern jednu předloni instaloval v Pražákově paláci Moravské galerie.

Minulý měsíc Höller zprovoznil dvě skluzavky v obchodním domě nedaleko amerického Miami. A v minulosti Höller vytvořil také 76 metrů vysokou skluzavku, kterou obestřel věž ArcelorMittal Orbit vytvořenou sochařem Anishem Kapoorem v Londýně u příležitosti letních olympijských her. Jízda na této skluzavce trvala 40 vteřin a účastníci dosahovali rychlosti 24 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 58 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy