Ulice Města bohů jsou plné obskurností

Richard Klíčník
15. 2. 2006 19:30
Recenze - Město bohů čili bizarní brazilsko-české dobrodružství českého manažera v prostředí Ria de Janeira.

Ivan Dérer si svou knihu vydal "samonákladem" - a je to pravděpodobně jediná možnost, jak by v téhle podobě mohla vyjít. Autor bojkotuje normu českého pravopisu a částečně i vypravěčské postupy -  přesto kniha přináší několik zaznamenáníhodných prvků.

Dérer popisuje exotické prostředí a svůj divoký život v Riu, kde pracuje pro nejmenovanou telekomunikační společnost. První část knihy se dělí na absurdní pasáže, ve kterých tráví čas v práci, pro jejíž provádění nemá ani základní prostředky. Ty jsou střídány vyprávěním, které se propadá do magickorealistického popisu událostí světa zcela odlišného, než je ten náš.

Magický realista z Evropy

Jižní Amerika působí i na Čecha Dérera podobně jako na mnoho dalších spisovatelů: skrze alkoholický opar popisuje mluvící tučňáky, smyšleného trpaslíka, antropomorfní personifikaci smrti, velrybu se sebevražednými sklony a další obrazy, které se stávají nedílnou součástí jeho obskurní novely.

Jistým přínosem je i jeho popis brazilského prostředí žhavé současnosti skrze oči Středoevropana - byť pro jistotu stále opilé. Ke kladům také patří Dérerův netradiční vyprávěcí dar. Je sice nevypsaný, ale vyprávěcí talent mu nechybí.

Bohužel tu často upadá do polohy, kdy je zcela přesvědčen o své vtipnosti a originalitě; tehdy se objevují prvoplánové slovní hříčky, které nejsou zdaleka tak zábavné, jak by si autor přál. Přesvědčivěji tak vyznívá Dérerova magickorealistická, místy až surrealistická poloha, dovedná ad absurdum.

Obsah knihy nakonec přes hektolitry alkoholu, které na stránkách protečou, vyznívá daleko lépe a přijatelněji než její forma. Ta spíš druhotně přináší zajímavý (a místy děsivý) obrázek o úrovni manažerské češtiny.

Ukázku z knihy najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 1 hodinou

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy