Ulice Města bohů jsou plné obskurností

Richard Klíčník
15. 2. 2006 19:30
Recenze - Město bohů čili bizarní brazilsko-české dobrodružství českého manažera v prostředí Ria de Janeira.

Ivan Dérer si svou knihu vydal "samonákladem" - a je to pravděpodobně jediná možnost, jak by v téhle podobě mohla vyjít. Autor bojkotuje normu českého pravopisu a částečně i vypravěčské postupy -  přesto kniha přináší několik zaznamenáníhodných prvků.

Dérer popisuje exotické prostředí a svůj divoký život v Riu, kde pracuje pro nejmenovanou telekomunikační společnost. První část knihy se dělí na absurdní pasáže, ve kterých tráví čas v práci, pro jejíž provádění nemá ani základní prostředky. Ty jsou střídány vyprávěním, které se propadá do magickorealistického popisu událostí světa zcela odlišného, než je ten náš.

Magický realista z Evropy

Jižní Amerika působí i na Čecha Dérera podobně jako na mnoho dalších spisovatelů: skrze alkoholický opar popisuje mluvící tučňáky, smyšleného trpaslíka, antropomorfní personifikaci smrti, velrybu se sebevražednými sklony a další obrazy, které se stávají nedílnou součástí jeho obskurní novely.

Jistým přínosem je i jeho popis brazilského prostředí žhavé současnosti skrze oči Středoevropana - byť pro jistotu stále opilé. Ke kladům také patří Dérerův netradiční vyprávěcí dar. Je sice nevypsaný, ale vyprávěcí talent mu nechybí.

Bohužel tu často upadá do polohy, kdy je zcela přesvědčen o své vtipnosti a originalitě; tehdy se objevují prvoplánové slovní hříčky, které nejsou zdaleka tak zábavné, jak by si autor přál. Přesvědčivěji tak vyznívá Dérerova magickorealistická, místy až surrealistická poloha, dovedná ad absurdum.

Obsah knihy nakonec přes hektolitry alkoholu, které na stránkách protečou, vyznívá daleko lépe a přijatelněji než její forma. Ta spíš druhotně přináší zajímavý (a místy děsivý) obrázek o úrovni manažerské češtiny.

Ukázku z knihy najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy