Výstava Fridy Kahlo dráždí maďarský provládní tisk. Ukončeme nadvládu levicových umělců, volá

Snímek z výstavy děl Fridy Kahlo v Maďarské národní galerii v Budapešti.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
8. 8. 2018 17:09
Vítězství Viktora Orbána v maďarských volbách si jeho spolupracovníci i provládní novináři vykládají jako signál, že nastal čas obrátit státní kulturu od "levicových a liberálních umělců" ke konzervativním hodnotám. Například recenze na výstavu děl malířky Fridy Kahlo v maďarském listu vyšla pod titulkem "Takto je ze státních peněz podporován komunismus".

Osobní život a politické názory mexické malířky Fridy Kahlo se čtyřiašedesát let po její smrti staly předmětem sporu v Maďarsku. Provládní pravicový tisk zkritizoval hojně navštěvovanou výstavu malířčiných děl v Maďarské národní galerii, neboť prý "podporuje komunismus".

Jak píše agentura Reuters, taková kritika odpovídá tomu, kam se v Maďarsku obecněji posunula debata o kultuře a kulturní politice od chvíle, kdy nacionalistický premiér Viktor Orbán v dubnu potřetí za sebou vyhrál parlamentní volby.

Orbánovi příznivci a provládní novináři v posledních týdnech argumentují, že když Orbán od voličů získal další silný mandát, nyní nastal čas posunout kulturu ke konzervativním hodnotám - aby skončilo to, co tito kritici nazývají "dominancí levicových a liberálních umělců".

Pravicový list Magyar Idök se v polovině července pozastavil nad výstavou děl Fridy Kahlo v článku nazvaném "Takto je ze státních peněz podporován komunismus". Autor textu upřesnil, že s díly Fridy Kahlo esteticky vzato problém nemá, potíž spatřuje jen v politické orientaci autorky.

Kritiky se dostalo také dalším galeriím, umělcům a výstavám.

"Nebudete tomu věřit, ale Trockij znovu povstal v Budapešti, tentokrát z postele Fridy Kahlo," napsal list v narážce na milostný vztah mezi umělkyní a Lvem Trockým. Ten sehrál klíčovou roli v uchopení moci bolševiky v Rusku. S Fridou Kahlo se stýkal v době, kdy byl v mexickém exilu, nakonec jej roku 1940 zavraždil sovětský agent.

Kahlo byla v Mexiku členkou tamní komunistické strany a tvrdí se, že si například čelo postele zkrášlila podobiznami komunistických vůdců Karla Marxe, Bedřicha Engelse, Vladimira Lenina, Josifa Stalina a Mao Ce-tunga.

Kahlo se po smrti stala jednou z nejznámějších umělkyň 20. století a její dílo budí obrovský zájem, podotýká agentura Reuters. Jen současnou výstavu v Budapešti denně navštěvuje okolo 3000 lidí. Navíc se časově shoduje s přehlídkou v londýnském Victoria & Albert Museum, která malířčin životní příběh přibližuje prostřednictvím osobních předmětů z její pozůstalosti.

Kádrování a výpady provládního listu Magyar Idök odmítla ve společném manifestu skupina zhruba 60 umělců a kunsthistoriků.

List již v červnu otiskl článek od externího autora, který obvinil Maďarskou státní operu z propagace homosexuality mezi mladými posluchači proto, že na program zařadila muzikál Billy Elliot. Ten v Maďarsku v průběhu dvou let vidělo již přes 100 tisíc diváků. Opera následně zrušila 15 ze 44 inscenací plánovaných na červen a červenec. Na svém webu uvedla, že se tak nestalo kvůli sporům v tisku, nýbrž kvůli následnému poklesu zájmu diváků.

Pravicový politický analytik Tamás Fricz, který pomohl při svolávání masových demonstrací na podporu Viktora Orbána, tvrdí, že cílem kampaně není "zničit liberální kulturu", pouze systém přizpůsobit tak, aby reflektovat současnou nadvládu pravicově konzervativních politických hodnot. Liberální umělecké postoje by ale neměly být zakázány, míní Fricz.

"Měla by být zachována autonomie jednotlivých institucí. Ale myslím, že vláda má právo pevně a vědomě podporovat konzervativní myšlení, umělce a umělecká díla," říká Fricz a konkrétně například navrhuje, aby stát financoval víc filmů líčících "velké okamžiky maďarských dějin".

Debatu o kulturní politice v Maďarsku oživil sám Viktor Orbán, když koncem července avizoval velké změny v této oblasti. Své třetí volební vítězství za sebou označil "za nic menšího než mandát k tomu, abychom vybudovali novou éru. Epochu určují kulturní trendy, kolektivní přesvědčení a společenské zvyky. S tímto úkolem se nyní musíme vypořádat: musíme zakotvit politický systém v kulturní éře," prohlásil Orbán v projevu, považovaném za přelomový.

Mluvčí vlády se k otázce týkající se nadcházejících změn odmítl vyjádřit.

Od Orbánova vítězství ve volbách roku 2010 jeho strana Fidesz přepsala ústavu, získala kontrolu nad státními médii a umožnila budovat podnikatelské říše byznysmenům blízkým premiérovi či jeho straně, tvrdí agentura Reuters. Podle ní Orbán úspěšně zpochybnil západní liberální tabu a letošní volby vyhrál díky výrazně protiuprchlické kampani, v níž zdůrazňoval národní hrdost, jednotu a "silné Maďarsko".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy