Členka kolektivu Laura O’Connorová řekla agentuře AP, že peníze použijí na to, aby si v Belfastu vytvořili stálé zázemí.
Porota ocenila, jak se členové uskupení zabývají sociálními i politickými tématy v Severním Irsku a převádějí je do umění.
🥁 The #TurnerPrize2021 winner is… Array Collective! 🎉 @array_studios
— Tate (@Tate) December 1, 2021
Congratulations to the Belfast-based collective who created a welcoming, immersive & surprising exhibition.
See work by all of the outstanding nominees @The_Herbert until 12 January. https://t.co/Z66N8ED0bU pic.twitter.com/z3IRGfVGPh
"Věnují se opravdu vážným věcem. LGBT tématům, feministickému pohledu na problémy dnešní rozdělené společnosti, dokonce i sektářské společnosti," vypočítává Alex Farquharson, předseda poroty a šéf londýnské galerie Tate Britain.
Podle agentury AP se kolektiv snaží sjednotit Severní Irsko rozdělené politicky i nábožensky. Vítězné dílo nazvané The Druithaib’s Ball představuje rekonstrukci tradiční irské hospody z 19. století s barem, stoličkami i protestními plakáty, zároveň se však jedná o gay bar. Součástí instalace jsou videa, na nichž jeden návštěvník vzpomíná na situaci homosexuálů v 80. letech minulého století, kdy se komunita bála nemoci HIV.
Letos se mezi finalisty dostala samá uskupení. To největší, Project Art Works z Hastingsu, čítalo 65 členů. V užším výběru byl dále sedmnáctičlenný Black Obsidian Sound System a stejně početná cardiffská skupina Gentle/Radical. Poslední nominovanou byla londýnská dvojice Cooking Section, která se snaží povyšovat jídlo na umění. Finalisté si odnesou 10 tisíc liber, v přepočtu 300 tisíc korun.
Turnerova cena, pojmenovaná po anglickém malíři Williamu Turnerovi, je vyhlašována od roku 1984 a považována za nejvýznamnější britské ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně ji dostává mimořádná výstava umělce narozeného nebo působícího v Británii. V minulosti se laureáty stali například Damien Hirst, Grayson Perry či Steve McQueen.
Pořadatelé ale také poslední dobou sklízejí kritiku za to, že vyzdvihují těžko pochopitelná konceptuální díla a podle kritiků přispívají k devalvaci umění, doplňuje agentura AP.
Loni se ceremoniál kvůli pandemii nemoci covid-19 nekonal, cenu nahradila stipendia pro umělce. V posledním předpandemickém roce 2019 si ocenění mezi sebou po dohodě rozdělili všichni čtyři nominovaní finalisté, aby ukázali jednotu v době politické krize kolem brexitu.