Vysoce kreativní karanténa. Pasta Oner nebo Kaláb vystavují ve 3D virtuální realitě

Výstavu lze vidět ve 3D virtuální realitě.
Magdalena Roztočilová: BayBayBoy, 2017 až 2019, epoxid, sklo, 57 x 21 x 21 cm.
Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm.
Karel Štědrý: Tetris (Acid House Serie), 2020, akryl a pastel na plátně, 150 x 130 cm.
Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm.
Foto: Trafo Gallery
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
17. 4. 2020 13:35
Černě oděná žena s respirátorem a obličejovým štítem stojí mezi stěnami ověšenými obrazy a zahajuje vernisáž. „Být galeristkou sama v galerii s tím krásným uměním a nemít si s kým o tom popovídat je strašně smutné,“ říká, zatímco se kolem procházejí její digitální klony.

Pražská Trafo Gallery tuto středu večer, v čase ohlášené vernisáže, zveřejnila na sociálních sítích sedmiminutovou digitální videokoláž.

Její jedinou herečkou je Blanka Čermáková, programová ředitelka Trafo Gallery a spolukurátorka kolektivní výstavy KarARTéna, která mapuje práci 19 umělců. Přehlídka, kterou si lze na webu galerie prohlédnout jako 3D virtuální realitu, hýří barvami, jak se sluší na instituci spolupracující především s tvůrci vyznávajícími streetartovou estetiku.

Své práce tu vystavují Michal Cimala, Jan Gemrot, Jan Kaláb, Martin Krajc, Jakub Nepraš, Pasta Oner nebo Michal Škapa.

Nic jsme nezrušili

"Je to bonus, původně neplánovaná výstava," říká Čermáková a se zadostiučiněním dodává, že Trafo Gallery zatím žádnou výstavu nezrušila. "Odmítám se vzdát svých plánů, do kterých jsme investovali hodně práce i peněz. Zatím výstavy odsouváme, využíváme časových rezerv, které jsme měli. Doufám, že od 25. května už začneme fungovat," dodává s odkazem na vládní příslib, podle kterého by galerie od tohoto data směly být otevřené veřejnosti.

Práce "karanténní" výstavy, kterou lze zatím vidět jen virtuálně, jsou v galerii skutečně nainstalované. Pořadatelé se těší, že za pár týdnů je lidé spatří naživo. Čtveřice kurátorů oslovila podle názvu covid-19 symbolických 19 autorů, aby ukázali něco ze své nejnovější, tedy karanténní tvorby.

"Chtěli jsme ukázat, co umělci tvoří v rámci domácí nebo ateliérové karantény, nebo co vytvořili v minulosti a nečekaně to odkazuje na současnou situaci," vyjmenovává Čermáková, podle které není výjimkou, že tak učinili přímo pro tuto výstavu.

Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm.
Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm. | Foto: Trafo Gallery

Pandí pandemie

Například Jan Kaláb zobrazil přímo koronavirus. Známá koule s "přísavkami" hladce zapadá do jeho série amébovitých, duhově barevných obrazů. Martin Krajc popartovým stylem namaloval zdravotní sestřičku s průhlednou rouškou jako poctu zdravotnickému personálu a Jan Gemrot zobrazil karanténu jako klaustrofobickou vizi, v níž vystupuje nahá, hubená dívka, střevíce na jehle a příliš malý dům.

Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm.
Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm. | Foto: Trafo Gallery

Sešly se i práce, které s atmosférou kolem pandemie covid-19 pozoruhodně souznějí, ačkoli vznikly před časem. "Například Josefína Jonášová namalovala před pěti lety obraz s mnoha pandami a nazvala jej Pandemie. Stejný motiv použila i v podchodu v Ládví, stále tam je," říká kurátorka.

Virtuální verze výstavy umožňuje podrobnou prohlídku galerie i přiblížení jednotlivých děl. "Použili jsme aplikaci, kterou užívají realitní kanceláře na prohlídky nemovitostí. Je to velmi jednoduché, musíte mít jen speciální kameru, s níž kolega dvě hodiny vyfotil celou výstavu ze všech světových stran," přibližuje Čermáková vznik interaktivního záznamu.

Josefína Jonášová: Pandemie, 2015, akryl na plátn, 130 x 140 cm.
Josefína Jonášová: Pandemie, 2015, akryl na plátn, 130 x 140 cm. | Foto: Trafo Gallery

Výstava prohlížená prstem

Není to poprvé, co galerie svou výstavu digitalizovala. "Ještě než přišla karanténa, nasnímali jsme na 3D virtuální realitu výstavy Alžběty Jungrové," upozorňuje programová ředitelka.

Pražská galerie, která každou ze svých šesti výstav za rok doprovází také katalogem, hodlá napříště v podobě virtuální prohlídky archivovat svůj program. "Chceme výstavy zaznamenávat i tímto způsobem, vždyť je to skvělé, projít si výstavu prstem po mobilu nebo před obrazovkou a mít pocit, že jste v galerii, i když ta výstava už tam dávno nebude."

Trafo Gallery, od podzimu 2016 sídlící v holešovické tržnici, je pokračovatelkou Trafačky, někdejší trafostanice ve Vysočanech, kterou parta streetartových umělců v čele s Janem Kalábem zařídila jako umělecké zázemí s ateliéry, dílnami a prostorem pro výstavy. Historii s několika dramatickými událostmi galerie zmiňuje Blanka Čermáková i ve vernisážovém videu - například období jen krátkodobých nájemních smluv nebo nájezdy feťáků.

Naopak krize z roku 2008 zahrála Trafačce do karet. Umělecká komunita mohla na původním místě působit déle, než původně předpokládala, neboť developer o pár let odložil plánované bourání trafostanice a následnou novou výstavbu.

Karanténní výstava v Trafo Gallery má ještě jeden virtuální dovětek. Někteří z umělců odpověděli na výzvu galerie a poslali videokomentáře, které jsou k vidění na YouTube. Asi nejradikálněji vyznívá zdravice malířky Lu Skřivánkové, která nejprve představuje svůj obraz a potom prohlásí: "Tohle období je vysoce kreativní a hrozně mě baví. Doufám, že i vy si z toho berete to, co vás může obohatit."

Zdravice malířky Lu Skřivánkové pro výstavu v Trafo Gallery. | Video: Trafo Gallery

KarARTena

Trafo Gallery, Praha, výstava potrvá do 30. dubna, k vidění on-line je zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy