Vysoce kreativní karanténa. Pasta Oner nebo Kaláb vystavují ve 3D virtuální realitě

Výstavu lze vidět ve 3D virtuální realitě.
Magdalena Roztočilová: BayBayBoy, 2017 až 2019, epoxid, sklo, 57 x 21 x 21 cm.
Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm.
Karel Štědrý: Tetris (Acid House Serie), 2020, akryl a pastel na plátně, 150 x 130 cm.
Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm.
Foto: Trafo Gallery
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
17. 4. 2020 13:35
Černě oděná žena s respirátorem a obličejovým štítem stojí mezi stěnami ověšenými obrazy a zahajuje vernisáž. „Být galeristkou sama v galerii s tím krásným uměním a nemít si s kým o tom popovídat je strašně smutné,“ říká, zatímco se kolem procházejí její digitální klony.

Pražská Trafo Gallery tuto středu večer, v čase ohlášené vernisáže, zveřejnila na sociálních sítích sedmiminutovou digitální videokoláž.

Její jedinou herečkou je Blanka Čermáková, programová ředitelka Trafo Gallery a spolukurátorka kolektivní výstavy KarARTéna, která mapuje práci 19 umělců. Přehlídka, kterou si lze na webu galerie prohlédnout jako 3D virtuální realitu, hýří barvami, jak se sluší na instituci spolupracující především s tvůrci vyznávajícími streetartovou estetiku.

Své práce tu vystavují Michal Cimala, Jan Gemrot, Jan Kaláb, Martin Krajc, Jakub Nepraš, Pasta Oner nebo Michal Škapa.

Nic jsme nezrušili

"Je to bonus, původně neplánovaná výstava," říká Čermáková a se zadostiučiněním dodává, že Trafo Gallery zatím žádnou výstavu nezrušila. "Odmítám se vzdát svých plánů, do kterých jsme investovali hodně práce i peněz. Zatím výstavy odsouváme, využíváme časových rezerv, které jsme měli. Doufám, že od 25. května už začneme fungovat," dodává s odkazem na vládní příslib, podle kterého by galerie od tohoto data směly být otevřené veřejnosti.

Práce "karanténní" výstavy, kterou lze zatím vidět jen virtuálně, jsou v galerii skutečně nainstalované. Pořadatelé se těší, že za pár týdnů je lidé spatří naživo. Čtveřice kurátorů oslovila podle názvu covid-19 symbolických 19 autorů, aby ukázali něco ze své nejnovější, tedy karanténní tvorby.

"Chtěli jsme ukázat, co umělci tvoří v rámci domácí nebo ateliérové karantény, nebo co vytvořili v minulosti a nečekaně to odkazuje na současnou situaci," vyjmenovává Čermáková, podle které není výjimkou, že tak učinili přímo pro tuto výstavu.

Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm.
Michal Cimala: Laboratoř I, 2019, akryl a sprej na plátně, 205 x 150 cm. | Foto: Trafo Gallery

Pandí pandemie

Například Jan Kaláb zobrazil přímo koronavirus. Známá koule s "přísavkami" hladce zapadá do jeho série amébovitých, duhově barevných obrazů. Martin Krajc popartovým stylem namaloval zdravotní sestřičku s průhlednou rouškou jako poctu zdravotnickému personálu a Jan Gemrot zobrazil karanténu jako klaustrofobickou vizi, v níž vystupuje nahá, hubená dívka, střevíce na jehle a příliš malý dům.

Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm.
Jan Gemrot: Karantena, 2020, akryl a olej na plátně, 45 x 45 cm. | Foto: Trafo Gallery

Sešly se i práce, které s atmosférou kolem pandemie covid-19 pozoruhodně souznějí, ačkoli vznikly před časem. "Například Josefína Jonášová namalovala před pěti lety obraz s mnoha pandami a nazvala jej Pandemie. Stejný motiv použila i v podchodu v Ládví, stále tam je," říká kurátorka.

Virtuální verze výstavy umožňuje podrobnou prohlídku galerie i přiblížení jednotlivých děl. "Použili jsme aplikaci, kterou užívají realitní kanceláře na prohlídky nemovitostí. Je to velmi jednoduché, musíte mít jen speciální kameru, s níž kolega dvě hodiny vyfotil celou výstavu ze všech světových stran," přibližuje Čermáková vznik interaktivního záznamu.

Josefína Jonášová: Pandemie, 2015, akryl na plátn, 130 x 140 cm.
Josefína Jonášová: Pandemie, 2015, akryl na plátn, 130 x 140 cm. | Foto: Trafo Gallery

Výstava prohlížená prstem

Není to poprvé, co galerie svou výstavu digitalizovala. "Ještě než přišla karanténa, nasnímali jsme na 3D virtuální realitu výstavy Alžběty Jungrové," upozorňuje programová ředitelka.

Pražská galerie, která každou ze svých šesti výstav za rok doprovází také katalogem, hodlá napříště v podobě virtuální prohlídky archivovat svůj program. "Chceme výstavy zaznamenávat i tímto způsobem, vždyť je to skvělé, projít si výstavu prstem po mobilu nebo před obrazovkou a mít pocit, že jste v galerii, i když ta výstava už tam dávno nebude."

Trafo Gallery, od podzimu 2016 sídlící v holešovické tržnici, je pokračovatelkou Trafačky, někdejší trafostanice ve Vysočanech, kterou parta streetartových umělců v čele s Janem Kalábem zařídila jako umělecké zázemí s ateliéry, dílnami a prostorem pro výstavy. Historii s několika dramatickými událostmi galerie zmiňuje Blanka Čermáková i ve vernisážovém videu - například období jen krátkodobých nájemních smluv nebo nájezdy feťáků.

Naopak krize z roku 2008 zahrála Trafačce do karet. Umělecká komunita mohla na původním místě působit déle, než původně předpokládala, neboť developer o pár let odložil plánované bourání trafostanice a následnou novou výstavbu.

Karanténní výstava v Trafo Gallery má ještě jeden virtuální dovětek. Někteří z umělců odpověděli na výzvu galerie a poslali videokomentáře, které jsou k vidění na YouTube. Asi nejradikálněji vyznívá zdravice malířky Lu Skřivánkové, která nejprve představuje svůj obraz a potom prohlásí: "Tohle období je vysoce kreativní a hrozně mě baví. Doufám, že i vy si z toho berete to, co vás může obohatit."

Zdravice malířky Lu Skřivánkové pro výstavu v Trafo Gallery. | Video: Trafo Gallery

KarARTena

Trafo Gallery, Praha, výstava potrvá do 30. dubna, k vidění on-line je zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy