Tolkien a Dickens spojí síly. Připravují knihu pro děti

Kultura Kultura
19. 4. 2012 7:48
Potomci spisovatelů odhalí, jaké pohádky četl J. R. R. Tolkien dětem před spaním
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien | Foto: Aktuálně.cz

Londýn, Praha - Svět se zřejmě ještě v letošním roce dočká hned dvou knih od velmi atraktivní autorské dvojice Tolkien - Dickens. Pravnuk autora legendární trilogie Pán prstenů spojil síly s potomkem Charlese Dickense a výsledkem by měly být dva svazky s příběhy, které svým dětem vyprávěl před spaním sám J. R. R. Tolkien. Básník Michael Tolkien se postará o obsah knihy, Gerald Dickens propůjčí hlas audio verzím románů.

Co Tolkien četl před spaním svým dětem?

K zajímavému projektu inspirovala pravnuka J. R. R. Tolkiena vzpomínka na příběhy od Florence Bone, které by chtěl přepsat do modernější podoby a nabídnout je dnešním čtenářům. Nového kabátu by se měla dočkat fantasy Rose-Coloured Wish z roku 1923, která vypráví o dvou dětech na cestě za záchranou jejich rodného údolí.

Gerald Charles Dickens
Gerald Charles Dickens | Foto: Profimedia.cz

Michael Tolkien popisuje oblíbenou pohádku jeho pradědečka jako „příběh plný fantazie, který je však zasazen do míst se složitou historií, kde je vztah mezi lidmi a přírodou značně nepředvídatelný - někdy je bezstarostný a pestrý, jindy ponurý ". Druhá kniha s názvem Rainbow je založena na dalším příběhu od Florence Bone, a to na románu The Other Side of the Rainbow z roku 1910.

Geralda Dickense oslovil Michael Tolkien díky nahrávkám, na kterých herec čte romány Oliver Twist a Kronika Pickwickova klubu, jež napsal jeho slavnější příbuzný - Charles Dickens.

"S Geraldem jsem začal pracovat až po dlouhém rozhodování mezi několika předčítajícími, které mi pomohl najít můj agent. Ale když jsem slyšel jeho četbu Dickense, zjistil jsem, že má až úctyhodný rozsah tónů hlasu a dokáže klást důraz jak na děj, tak i na dialogy," uvádí Michael Tolkien.

I když se to zdá až neuvěřitelné, k neobvyklénu setkání a následné spolupráci potomků slavných spisovatelů došlo jen šťastnou náhodou. "To, že je Gerald Dickens, stejně jako já, přímý potomek známé literární osobnosti, je pouhá shoda okolností," vysvětluje Tolkien.

Zatímco Michael Dickens zůstal věrný psacímu stolu a publikoval již šest sbírek poezie, Gerald Dickens dal před spisovatelskou kariérou přednost herectví. Přesto navazuje na odkazy Charlese Dickense a proslavil se zejména díky představení Vánoční koleda, ve kterém sám hraje více než 30 postav.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy