Jsou inspirací pro Česko. Telegraph Gallery vystavuje současné německé malíře

ČTK ČTK
27. 9. 2021 12:25
Díla některých nejvýznamnějších současných německých malířů nově zdobí prostory olomoucké Telegraph Gallery. Výstava nazvaná German Painting Now ukazuje tvorbu Matthiase Weischera, Tima Eitela či Daniela Richtera.

Kolektivní přehlídka, kterou s Telegraph Gallery připravila londýnská kurátorka Jane Nealová, zahrnuje 15 pláten figurativních autorů, čelných představitelů německé malby po roce 2000. Potrvá do 28. listopadu.

"Řada z těchto autorů v České republice nikdy nevystavovala, mají tady tak premiéru. Díla jsme opatřili buď v ateliérech samotných autorů, nebo u jejich zastupujících galeristů, a to po celém území Německa a v Nizozemsku," popisuje kurátor galerie Jan Kudrna.

Podle něj mezi přední představitele německé malby v novém tisíciletí patří Matthias Weischer, Tim Eitel a Jonas Burgert. Přehlídka ukazuje autory označované za členy takzvané lipské školy i ty, kteří přišli později nebo působili mimo její sféru vlivu. "Důvodů, proč jsme se rozhodli věnovat soudobé německé tvorbě, je více. Je to jednak osobní vazba na kurátorku Jane Nealovou, která je na německou malbu dost zaměřena. Díky osobnímu vztahu jsme měli blízko k pořádání této akce," doplňuje Jan Kudrna.

Podle něj také majitel galerie Robert Runták sám sbírá německou malbu, především z center Lipska a Berlína. "Třetím důvodem bylo to, že jistým způsobem je německá scéna stále asi nejinspirativnější pro tu českou," doplňuje Kudrna.

Mezi vystavujícími malíři současné německé generace nechybí také Martin Eder, kterého kurátorka Nealová paralelně představuje v pražské DSC Gallery, a dále Volker Hüller, Michael Kunze či Daniel Richter. V Olomouci lze vidět i figurální tvorbu Christopha Ruckhäberleho či Davida Schnella.

Telegraph Gallery zabírá rozlohu 350 metrů čtverečních. V pravidelných cyklech představuje české i zahraniční umění posledních tří dekád. Součástí programu jsou i workshopy nebo umělecké kurzy.

Galerie sídlí poblíž olomouckého nádraží v budově bývalé továrny na výrobu telegrafů. Cílí především na zprostředkovávání a podporu umění formou výstav a rezidenčních pobytů. V komplexu je i kavárna a multifunkční sál, jenž slouží také jako kino.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Česku udeřil silný vítr. Láme stromy a zhruba 160 tisíc odběratelů je kvůli němu bez proudu

V některých krajích ve čtvrtek silný vítr způsobuje škody, láme stromy i odstavuje domácnosti od proudu. V tom důsledku společnost ČEZ Distribuce kolem poledne evidovala zhruba 160 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemá proud na 60 tisíc domácností.

Silný vítr komplikuje taky provoz tramvají v Praze, problémy jsou také na železnici a letišti. Hasiči zatím měli 50 výjezdů, hlavně ke spadlým stromům.

V Karlovarském kraji nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově. Hasiči tam zatím vyjížděli asi k desítce zásahů. Podobné škody vítr způsobil i na Liberecku, jsou kvůli němu neprůjezdné některé silnice. Hasiči zasahovali dopoledne zejména na Českolipsku a Liberecku, výjezdů měli přes 20 a dál jich přibývá. 

Desítky výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím mají kvůli čtvrtečnímu silnému větru taky hasiči v Plzeňském kraji. Plné ruce práce mají v kraji i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Bez proudu je nyní 20 tisíc domácností. Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči už více než stokrát.

Na jihu Čech je kvůli silnému větru a pádu stromů bez elektřiny na 10 tisíc odběratelů.

Již brzy ráno dorazil vítr i do Ústeckého kraje. Vzhledem k povětrnostním podmínkám zavřely všechny tři zoologické zahrady v regionu. Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. "Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí.

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy