Liberecká galerie připomíná 100 let Zdeňka Sýkory, restaurovala Führichovy kresby

Liberecká galerie připomíná 100 let Zdeňka Sýkory, restaurovala Führichovy kresby
Až díky akvizičnímu fondu ministerstva kultury se galerii podařilo zakoupit několik velkoformátových grafických listů zastupujících všechna důležitá období Sýkorova dlouhého tvůrčího života.
Proto nyní galerie vystavuje díla geometrické abstrakce ze své sbírky, aby ukázala, že Sýkorova kolekce rozšiřuje již tak rozsáhlý soubor volně příbuzných prací.
Liberecká galerie svou sbírku geometrické abstrakce budovala zejména prostřednictvím nákupů od 90. let minulého století.
Dnes kolekce obsahuje všechna důležitá jména tohoto uměleckého směru, od Jana Kubíčka přes autora dotýkajícího se op-artu Vladislava Mirvalda k sochaři a grafikovi pracujícímu s pohybem Radoslavu Kratinovi.
Foto: ČTK
Kultura Kultura
30. 1. 2020 16:35
Příští pondělí uplyne 100 let od narození malíře a grafika Zdeňka Sýkory, který své abstraktní a strukturální obrazy připravoval pomocí počítače a dnes má jedno dílo třeba ve stálé expozici pařížského Centre Pompidou. Poctu Sýkorovi vzdává výstava v Oblastní galerii Liberec. Potrvá do 26. dubna.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy