Liberecká galerie připomíná 100 let Zdeňka Sýkory, restaurovala Führichovy kresby

Liberecká galerie připomíná 100 let Zdeňka Sýkory, restaurovala Führichovy kresby
Až díky akvizičnímu fondu ministerstva kultury se galerii podařilo zakoupit několik velkoformátových grafických listů zastupujících všechna důležitá období Sýkorova dlouhého tvůrčího života.
Proto nyní galerie vystavuje díla geometrické abstrakce ze své sbírky, aby ukázala, že Sýkorova kolekce rozšiřuje již tak rozsáhlý soubor volně příbuzných prací.
Liberecká galerie svou sbírku geometrické abstrakce budovala zejména prostřednictvím nákupů od 90. let minulého století.
Dnes kolekce obsahuje všechna důležitá jména tohoto uměleckého směru, od Jana Kubíčka přes autora dotýkajícího se op-artu Vladislava Mirvalda k sochaři a grafikovi pracujícímu s pohybem Radoslavu Kratinovi.
Foto: ČTK
Kultura Kultura
30. 1. 2020 16:35
Příští pondělí uplyne 100 let od narození malíře a grafika Zdeňka Sýkory, který své abstraktní a strukturální obrazy připravoval pomocí počítače a dnes má jedno dílo třeba ve stálé expozici pařížského Centre Pompidou. Poctu Sýkorovi vzdává výstava v Oblastní galerii Liberec. Potrvá do 26. dubna.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy