Svobodu pro Liou Siao-poa a Liou Sia, žádají nobelisté

Kultura ČTK Kultura, ČTK
27. 2. 2013 17:32
Více než 140 držitelů Nobelovy ceny žádá propuštění Liou Siao-poa
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země.
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země. | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Více než 140 držitelů Nobelovy ceny včetně bývalého jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua předalo čínským úřadům petici, v níž požadují propuštění disidenta Liou Siao-poa.

Kdo je Liou Siao-po

  • V současnosti zřejmě nejznámější a nejvýznamnější čínský disident a bojovník za lidská práva.
  • Angažoval se v protestech za demokratické reformy už v roce 1989.
  • Čínské vedení je tehdy ukončilo brutálním zásahem na náměstí Tchien-an-men.
  • Odpykával si 11letý trest za podvracení státního zřízení.
  • Odsouzen k němu byl za podíl na vzniku Charty 08, tento dokument vznikl po vzoru Charty 77 a volá po rozsáhlých politických reformách v Číně.

Držitel Nobelovy ceny míru za rok 2010 byl v roce 2008 odsouzen k jedenácti letům vězení za "podvratnou činnost", které se podle úřadů dopustil tím, že se podílel na vzniku Charty 08 - textu vyzývajícího k pluralitní demokracii v Číně.

Petice byla předána čínským velvyslanectvím nebo zastupitelským úřadům v Hongkongu, v New Yorku, v Paříži, v Berlíně a v Londýně.

Podle agentury AFP výzvu za propuštění Liou Siao-poa podepsalo rovněž 400 tisíc lidí a reprezentantů různých organizací ze 130 zemí světa včetně skupiny na ochranu lidských práv Amnesty International.

Držitelé Nobelovy ceny v petici apelují na nové čínské vedení včetně nového šéfa komunistické strany Si Ťin-pchinga, aby pustilo na svobodu Liou Siao-poa a osvobodilo také jeho manželku Liou Sia, kterou režim drží už více než dva roky v domácím vězení, přestože nebyla z ničeho formálně obviněna ani odsouzena.

"Toto zjevné porušení základního práva na legální proces a na svobodu projevu musí být mezinárodním společenstvím veřejně a rozhodně odsouzeno," uvádí se v petici. "Je čas osvobodit Liou Siao-poa a Liou Sia.".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy