Světoznámý mistr koláže Jiří Kolář odhaloval zasuté vrstvy

jlk
Aktualizováno 9. 10. 2014 15:42
Muzeum Kampa připravilo retrospektivu především z Guggenheim Musea v New Yorku, kde Jiří Kolář samostatně vystavoval jako první čech už v roce 1976.
Z výstavy Jiřího Koláře v Museu Kampa.
Z výstavy Jiřího Koláře v Museu Kampa. | Foto: ČTK

Praha - Jiří Kolář byl široce rozpřaženým umělcem. Jen ve výtvarném zaměření vyzkoušel desítky technik, a to stihl být současně také úspěšným spisovatelem, překladatelem nebo mecenášem mladých autorů. V roce stého výročí jeho narození mu otevírá výstavu Muzeum Kampa.

Celosvětově uznávaný umělec měl pozoruhodný nejen profesní životopis – v padesátých letech seděl za kritiku komunismu ve vězení, po podpisu Charty 77 pak musel emigrovat do Paříže. Jako „odpůrce režimu“ zůstal doma ve stínu, zatímco vystavoval v newyorském Guggenheim Museu a dalších světových galeriích.

Vyučený truhlář vystřídal v mládí řadu povolání, umělecky se ale poprvé projevil až v roce 1937. Výstava v pražském divadle zároveň znamenala první a na čas poslední výtvarnou prezentaci – následně se Kolář zaměřil na literární tvorbu.

Talent pro poezii rozvinul ve Skupině 42 navazující na stať Jindřicha Chalupeckého. S jeho odkazem se Kolář protnul dvakrát – vstupem do Skupiny a o desítky let později spoluzaložením Ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 1990 dodnes udělované ocenění pro mladé výtvarníky vyhlásil spolu s Václavem Havlem a Teodorem Pištěkem.

Mezi moderně smýšlejícími umělci ve 40. letech překládal z angličtiny a vydával i vlastní sbírky. Za „rozvracečská“ Prométheova játra strávil Kolář devět měsíců ve vazbě a vydat mohl knihu až po revoluci.

Jazykovou bariéru, která jeho obtížně přeložitelnou poezii svazovala pro svět, později prolomil návratem k výtvarným technikám. Od konce 40. do poloviny 70. let v nich zažíval vývojově nejdůležitější období. Experimentátorské přístupy z poezie (hravost nebo snahu rozložit báseň až k její podstatě) přenesl do vizuálního umění.

Z výstavy Jiřího Koláře v Museu Kampa.
Z výstavy Jiřího Koláře v Museu Kampa. | Foto: ČTK

Charakteristickými metodami jsou pro Jiřího Koláře novátorské koláže – roláž (proužky či čtverečky rozstříhané fotografie umisťovány za sebe), proláž (prolínání motivů), chiasmáž (obraz z malých výstřižků nebo třeba známek), muchláž (zmačkání a opětovné narovnání papíru) nebo antikoláž. Ty vytvářel vyjmutím základů slavných obrazů – například z Rousseauova autoportrétu odstranil právě Rousseaua…

Kolážové techniky tvoří jádro Kolářovy výtvarné kariéry i aktuální pražské výstavy. Ač malíř, štětec nepotřeboval. Pracoval s nožem a lepidlem, barvy nahrazoval novinovými nebo plakátovými výstřižky. Materiál dostával mimo jiné od Bohumila Hrabala, který tehdy pracoval ve sběrně papíru.

Nově objevené tvůrčí postupy sepsal Jiří Kolář do Slovníku metod, jenž vydal v roce 1986 v Miláně a v následujícím desetiletí ho neustále doplňoval. Texty uváděl v italštině, angličtině, němčině a češtině a charakteristiky v nich formuloval příznačně básnickým jazykem.

Na kolážích fascinovala experimentátorského umělce jejich mnohovrstevnatost. Sám si poznamenal: „Život na nás nanáší nové a nové vrstvy neviditelného papíru. Pro jednu vrstvu zapomínáme na druhou. A když se nám podaří některou odchlípnout nebo dokonce odtrhnout, jsme překvapeni, co všechno v nás vězí. Co všechno v sobě nosíme, co neodnesl čas.“

Sondu do záhybů umění a života uskutečňoval také skrze podporu dalších umělců a galerií. Mimo mladých autorů v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého a dřívějších akcí stál například u zrodu založení Společnosti přátel Národní galerie. Zároveň umění sám sbíral.

Kolekci Kolářových obrazů získala Sbírka Jana a Medy Mládkových především z Guggenheim Musea v New Yorku. Umělec zde jako první Čech samostatně vystavoval v roce 1976 a díla si tehdy pro přehlídku osobně vybral.

Ke stému výročí Kolářova narození se mimo výstavy v Muzeu Kampa otevírá zároveň expozice v Galerii Smečky věnovaná raným pracím. Současně nakladatelství Arbor vitae vydává stejnojmennou knihu Tanec v ruinách/Nálezy Jiřího Koláře s dosud nepublikovanými výtvarnými díly.

Jiří Kolář – 100 let od narození. Do 18. ledna 2015. Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1. Kurátor: Jiří Machalický.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy