Svět knihy očekává desítky spisovatelů a tisíce čtenářů

Jan Gregor Jan Gregor
17. 5. 2012 13:57
Nabízíme tipy na akce, které se konají na veletrhu
Foto: Veronika Skálová

Praha - Je půlka května a tedy tradiční čas, v němž se nakladatelé snaží předvést v co nejlepší formě na tradičním veletrhu Svět knihy.

Desítky autorů přijíždějí podpořit vydání českých překladů svých knížek nejen na Výstaviště, kde je od čtvrtka do neděle hlavní festivalové centrum, ale i na spoustu dalších míst po Praze, kde se budou konat literární čtení, autogramiády a další doprovodné akce. V jejich záplavě není snadné se orientovat, následující řádky budiž subjektivním výběrem toho nejzajímavějšího.

Čestným hostem veletrhu je letos Rumunsko. V reálu to znamená to, že během čtyř dní se v metropoli představí na 80 umělců z této země a proběhne tu pět desítek kulturních akcí. Z plejády autorů, kteří se rozhodli přijet, zaujme nejvíce jméno, které je nejvíce spjaté s jiným oborem než literatura. Spisovatel a hlavně scenárista Răzvan Rădulescu je jedním z klíčových strůjců úspěchu rumunské filmové nové vlny, která před pár lety dobyla filmové festivaly.

Napsal filmy jako Papír bude modrý nebo Smrt pana Lăzăresca, i v české distribuci se před rokem a půl objevilo drtivé drama o milostném trojúhelníku Úterý po Vánocích. Celou šestici filmů, pod nimiž je podepsaný, uvede Kino Atlas.

Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł | Foto: Aktuálně.cz

Mým milým Pepíkům

Tradičně velkou delegaci tvoří sousedé z Polska. Přijede Hanna Krall, pohříchu u nás nepříliš známá polská reportérka a autorka. Setkání s ní bude v sobotu v 11 hodin ve Velkém sále moderovat populární autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, jeden z jejích obdivovatelů a žáků. Szczygieł není jediný spisovatel, který si svou kariéru založil na zkoumání české mentality. Svou knihu Pepíci. Dramatické století Čechů bude podepisovat Mariusz Surosz. Věnuje se v ní důležitým, ale v Polsku málo známým osobnostem československých dějin jako Jan Patočka, Milada Horáková nebo Jaroslav Seifert.

Zajímavý zážitek slibuje i dvojí setkání Janusze Rudnického a Petra Šabacha. Český bestsellerista nejprve v sobotu ve čtyři hodiny v Literární kavárně na Výstavišti představí tvorbu autora světoběžníka, který pobýval i v Praze, a nyní mu česky vycházejí dvě knihy – román Pojďte, jdeme a povídky Mein Kampf a moje jiné boje. Pak se oba spisovatelé, kteří rádi využívají látku vlastního života a proměňují ji v literární příběhy, přesunou do Krásných ztrát a budou se tu přít o to, zda je autobiografická próza hrou se čtenářem, sebereflexí nebo realismem.

Ljudmila Ulická
Ljudmila Ulická | Foto: Aktuálně.cz

Z ruských hostů vyčnívá návštěva Ljudmily Ulické, jedné z nejuznávanějších tamních spisovatelek současnosti. Autorka dvanácti prozaických knih sem přijede představit svou nejslavnější knihu, která byla nedávno přeložena do češtiny. Román Daniel Stein, překladatel byl přeložen do šestnácti jazyků a již se ho prodalo přes milion výtisků.

Vypráví o reálném osudu polského Žida Oswalda Rufajzena, který za války pracoval pro nacisty jako tlumočník a podařilo se mu zachránit s nasazením vlastního života mnoho lidí před jistou smrtí. Autorka byla v roce 2009 nominována na Man Bookerovu cenu. V pátek ve dvanáct vystoupí na Výstavišti a večer od osmi bude číst v Kavárně Fra.

Temno a mráz přicházejí ze Severu

Severské země mají v poslední době za svůj vývozní artikl detektivní literaturu. Na veletrhu se ukáže bohatá sestava jejich autorů. Ti nejznámější budou číst a diskutovat v pátek od sedmi v Literární kavárně Řetězová. Zúčastní se například slovensko-finská spisovatelka Alexandra Salmela, která v Česku právě vydává generační humoristickou novelu 27 aneb Smrt vás proslaví.

Roy Jacobsen
Roy Jacobsen | Foto: Aktuálně.cz

Švédský thriller zastupují Roy Jacobsen a Åsa Larssonová a za Dánsko se přijíždí představit Jussi Adler-Olsen, kterému u nás právě vychází druhý román ze série o oddělení odložených případů, jemuž šéfuje bručounský komisař Carl Morck. Zločin v knize Zabijáci tentokrát sahá do nejvyšších vrstev společnosti.

A na závěr smutná zpráva: jedna z největších ohlášených hvězd nepřijede. Srbský režisér Emir Kusturica, který tu měl představovat vlastní autobiografii Kde jsem v tom příběhu já, bohužel ze zdravotních příčin nepřijede. V příběhu letošního ročníku veletrhu Světa knihy se tudíž neobjeví.

První den veletrhu je určen odborníkům, v pátek a v sobotu pak stojí základní vstupné 100 korun, v neděli 50 korun. Loni veletrh navštívilo 38 tisíc lidí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nestihnete navštívit Svět knihy? Zkuste si knihy vybrat jinde.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy