Švédsko zavádí v metru "knihomaty"

ČTK, RiK
10. 1. 2006 12:00
Stockholm - Ve stanicích metra ve švédské metropoli Stockholmu bude fungovat knihovna.
Švédská národní vlajka
Švédská národní vlajka | Foto: Profimédia

Cestující si budou moci knihy půjčovat prostřednictvím legitimace z automatů, které mají nabízet až 700 titulů.

Automaty budou instalovány na nástupištích, první testovací "knihomat" bude ve stanicích Liljeholmen, T-Centralen a Gullmarsplan, uvedl deník Svenska Dagbladet.

Cílem akce je povzbudit pasažéry, aby více četli, především pak ty lidi, kterým se běžně kniha do ruky nedostane. "Chceme rozšířit jak zájem o četbu, tak o literaturu obecně. Myslím si, že je to zajímavý experiment," podotkl mluvčí stockholmské městské knihovny Martin Hafström.

V České republice mají cestující podzemní dráhy během pracovního týdne k dispozici informační a zpravodajský deník Metro. Je otázka, jak by podobný experiment s knihami dopadl u nás, a to zejména v čase dopravních špiček.

 

Právě se děje

před 31 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy