Stephen King zplodil syna s hororovými schopnostmi

Jarmila Křenková
7. 9. 2010 13:55
Co se stane, když vám v malém městě narostou rohy
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - V Čechách moc hororů nevychází. Trh je zásobován především schematickou zábavou, jakou produkuje třeba Dean Koontz, nebo různými vampýrskými zhůvěřilostmi, které mají s hororem společného asi tolik, co chcípák Edward ze Stmívání s démonickým hrabětem Orlokem.

Občas se objeví překlad Dana Simmonse a systematicky je tu vydáván vlastně jen Stephen King. Ten slavně prorokoval budoucnost žánru Clivu Barkerovi, dotyčný se ale na horor ostentativně vykašlal a zaměřil se na temnou fantasy. Ano, svět je zvrácený; stejně jako skutečnost, že na nové budoucnosti musel King nakonec zapracovat osobně.

Foto: Aktuálně.cz

Joseph Hillstrom King zdědil po otci vypravěčský talent, dovede být barkerovsky naturalistický, smyslem pro zkratku a budování atmosféry nezapře zkušenost s tvorbou komiksů. Pod jménem Joe Hill, které jako by odkazovalo k jeho postavám i ke kingovské poetice, debutoval románem Černá krabice; Rohy jsou teprve jeho druhým textem.

V rytmu Sympathy for the Devil

Mladík Iggy se v den výročí tragické smrti své přítelkyně Merrin probouzí s kocovinou a ďábelskými rohy na čele. Vybavuje si pouze, kterak zneuctil pomníček své milované. Její vraždu měl dlouho na triku, ale i poté, co byl zbaven všech obvinění, živořil v prostředí amerického maloměsta s cejchem doživotního vyvržence.

Jeho peklo teď ovšem dostává zcela nový rozměr. Lidé Igovi na počkání sdělují nejbizarnější představy, přísně střežená tajemství a děsivé pravdy o sobě i o druhých - včetně okolností vraždy jeho dívky. Cestu pomsty v rytmu Sympathy for the Devil střídají výpravy do hluboké minulosti všech zainteresovaných.

V Hillově románu je - podobně jako u tatínka krále-Kinga - těžké postihnout pravou podstatu zla. Jeho povaha je krajně indiferentní a bere na sebe mnoho podob. Neurčitost se pro oba autory stala příznakovou; stálá přítomnost čehosi, co hrdiny a jejich vidění světa přesahuje, žene děj k mrazivým koncům a dodává textům temně spirituální nádech.

Foto: Aktuálně.cz

Nemožnost oddělit božské od ďábelského ovšem u Kinga nikdy nebyla tak výrazně propojena s hlavní postavou. Hillův hrdina Iggy může být mstitelem, jenž je obdařen výjimečnými schopnostmi, i čerstvě zrozeným démonem.

Hill se přirozeně vztahuje ke kingovské mytologii, aniž by šlo o prvoplánové citace nebo bezhlavé napodobování. Nechybí porce umně stupňovaného děsu, dechberoucí závěrečný zvrat ani reálie maloměsta, do něhož zavítalo zlo, které rozezná pouze hrstka vyvolených, potažmo výrazní, často nově příchozí nebo něčím traumatizovaní jedinci.

Inscenuje pro své čtenáře vzrušující hru, provázenou permanentním pocitem čtenářského deja vu. Provádí nás světy, které působí velmi povědomě, ale zároveň jsou čímsi neznámé a lákavé.

Navenek vypulírované maloměsto

Když autor v retrospektivních pasážích rozvíjí příběh partičky kamarádů, které postupně semlel čas, je naopak melancholický až rozjímavý. Autority tu vystupují jako narušitelé, zvláštní důraz je kladen na prvek tajemství. Snově prchavá atmosféra romance Iga a Merrin asociuje obrazy veličin alternativního komiksu, jako jsou Craig Thompson (Pod dekou) nebo Charles Burns (Černá díra).

Foto: archiv

Potřebu úniku ze zorného pole rodičů kompenzují nejrůznější šedé zóny, kde se mohou dít věci úžasné i vskutku děsivé. Nezáleží, jestli jde o reálně existující prostor staré slévárny, kde se neustále poflakují partičky středoškoláků, o hypnotické vlnění kukuřičných polí nebo stromový dům z myšlenek.

Hillova poetika míst tu spočívá ve stálém napětí mezi uhlazenou středostavovskou idylou navenek vypulírovaného maloměsta a džunglí mladých, kterou neustále mapuje bdělé oko církevní morálky. Výsledek pak nejvíc připomíná Americkou krásu zbavenou midcultové líbivosti - tak, jak by ji asi natočil David Fincher. 

Joe Hill se vyjadřuje úsporně, s distribucí motivů i kompozicí pracuje systematicky, výsledný tvar působí velmi promyšleně: každá informace funguje jako dílek skládačky a ve struktuře vyprávění má pevně dané místo. Spolu se střídáním časových rovin a proměnami vypravěčské perspektivy je to velmi efektní; stylovou sevřeností se navíc Hillovy romány ve srovnání s Kingovým smyslem pro spontánní plynutí textu jeví analyticky daleko přístupnější.

Zdánlivě pokleslý žánr

Tedy co do stylu možná, interpretačně nikoliv. Přestože texty obou autorů formálně vypadají dost odlišně, významy vytvářejí podobným způsobem: skrze proud informací i vnitřní monology hrdinů, stejně jako smyslem pro drobnokresbu a detail i citlivou prací s přímými odkazy.

Čtěte také:
Je to dlouhé a tlusté a jde z toho hrůza. Co je to? To!

Dostane se nám zásadních životních ponaučení („honit si ho nad komiksem… to není dobré"), velkých pravd nezbytných pro chod vesmíru („Kissáci jsou židi") i roztomilých žánrových obrázků („dívky na Rakvové skále byly poseté kousky syrového masa jako ta holka v Carrie"). 

Hill je navíc schopen poutavě referovat o nejrůznějších popkulturních fenoménech - od filmů, literatury, komiksů a televize až po rockovou symboliku, módu či jídlo; a ty pak s lehkostí a vtipem zasazuje do plastického obrazu pozdních devadesátek.

Nenechává se pravidly žánru ovládat, pouze elegantně využívá prvky, které zrovna potřebuje, a daří se mu tak dosáhnout toho, aby žánr pracoval pro něj. Rohy jsou důkaz, že přes agónii nakladatelského průmyslu budoucnost hororu existuje - a jedna z jeho definic, jež ho stále chápe jakožto literaturu pokleslou, je minimálně v tomto případě poněkud vyšeptalá.

Joe Hill: Rohy. Přeložila Adéla Bartlová, 304 stran. Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, Praha 2010. Doporučená cena 269 Kč.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy