Státní ceny v kultuře získají Wernisch, Šmok, Wittlich či Přikryl

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 10. 2012 13:15
Ceny předá ministryně kultury ve středu večer v Národním divadle
Ivan Wernisch
Ivan Wernisch | Foto: ČTK

Praha - Státní cenu za literaturu dostane básník a editor Ivan Wernisch, cenu za překladatelské dílo dostane romanista Vladimír Mikeš. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane choreograf Pavel Šmok, v oblasti hudby klavíristka a pedagožka Zuzana Růžičková. Porota pro oblast výtvarného umění vybrala historika umění, odborníka na secesi Petra Wittlicha a za přínos architektuře bude oceněn Emil Přikryl.

Ministryně kultury Alena Hanáková ceny ve středu večer předá v Národním divadle. Záznam uvede týž den Česká televize.

"Naše porota udělila cenu antikváři Ivanu Wernischovi, pracuje v antikvariátu Ztichlá klika. Oslavil v létě sedmdesátiny, ale tohle jubileum rozhodně nebylo důvodem k tomu, aby u té příležitosti dostal nějakou cenu," řekl předseda příslušné komise Josef Chuchma. Porota posuzovala 28 návrhů, Wernisch se rychle dostal do finále.

Vladimír Mikeš
Vladimír Mikeš | Foto: Aktuálně.cz

"Ivan Wernisch je setrvale přítomen v české literatuře, v posledním desetiletí i jako pozoruhodný editor," připomněl Chuchma. "Přitom sám stojí jakoby na okraji, sám zpochybňuje, co je to poezie, jaké jsou její kánony, připomněl pozapomenutá jména české literatury, sám zpochybňuje svoji tvorbu tím, že neustále zkouší něco nového," vyzdvihl důvody udělení ceny Wernischovi.

Wernisch měl po roce 1968 zákaz cokoliv publikovat a vydával pouze v samizdatu nebo exilu. Jeho básně zdomácněly v undergroundu, v sedmdesátých a osmdesátých letech mnohé z nich zhudebnili Mikoláš Chadima i Plastic People of the Universe, namátkou Papírové hlavy, Moucha v ranním pivě či Prasinec z alba Hovězí porážka. Do čítanek a na pulty knihkupectví se dostal opět po roce 1989,  v roce 1992 se stal sedmým laureátem Ceny Jaroslava Seiferta za sbírku básnických překladů Frc. Jeho dílo až na výjimky vydává nakladatelství Petrov (Druhé město).

Významný český romanista, překladatel a esejista Mikeš se věnuje i vlastní beletristické tvorbě, zejména dramatu a próze. Překládá ze španělské, francouzské a italské literatury napříč dobami i žánry. "Do jeho bibliografie, čítající na sto položek, patří Molière, Cervantes, Racine, Lorca, Pasolini, Prévert, Cocteau. Nejen umí a rozumí svému řemeslu, ale také to umí mladším vysvětlit," řekl předseda poroty Libor Dvořák. V roce 2009 vyšel Mikešovi jeho překladatelský opus magnum: Dantova Božská komedie.

V oblasti divadla porota vybírala z 15 návrhů, cenu ministryně udělí Pavlu Šmokovi za celoživotní umělecké zásluhy v rozvoji tanečního a divadelního umění v České republice a propagaci české hudby a tanečního umění ve světě. Šmok, který v pondělí oslavil 85. narozeniny, výrazně ovlivnil vývoj českého uměleckého tance 20. a 21. století.

Foto: Vojtěch Marek

Za celoživotní přínos české hudbě v rovině umělecké i pedagogické a její prezentaci v zahraničí udělí ministryně cenu Zuzaně Růžičkové. Také ona letos slavila 85. narozeniny. Její interpretační záběr sahá od baroka po současné české skladatele.

Petr Wittlich dostane cenu za dlouhodobou teoretickou a pedagogickou činnost v oblasti dějin výtvarného umění. Celoživotně je spjat s oborem dějin umění na FF UK, kde byl pro několik generací historiků umění živoucím guru. Letos mu bylo 80 let. "Je autorem mimo jiné tří publikací o českém secesním umění, z nichž přinejmenším rozměrnou Českou secesi z roku 1982 má mnoho lidí ve své knihovně, ale málokdo ji četl," řekl předseda výtvarné komise Vít Havránek. "Celý život sledoval změny myšlení v uměleckých vědách, vždy integroval do samotných dějin umění příbuzné obory, například sociologii umění nebo ikonografii," dodal.

Emilu Přikrylovi udělí ministryně cenu za dlouhodobé umělecké a pedagogické zásluhy v oblasti architektury. K jeho známým projektům patří rekonstrukce Galerie Benedikta Rejta v Lounech. "Přikryl sice za sebou nemá příliš mnoho realizací, podle odborníků se ale vyznačují kvalitou, která mu již dnes zajišťuje nesporné místo na Parnasu české architektury," uvedla porota.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy