Desetimetrová plastická kresba na stěně. Česko na Benátském bienále zastoupí Kolíbal

Foto: Libor Fojtík
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
30. 1. 2019 13:30
Umělec Stanislav Kolíbal se vyjadřuje přesně a nerad zveličuje. Svou letošní výstavu na prestižním Benátském bienále, pro kterou jej vybrala komise Národní galerie v Praze, označuje za "náznak malé retrospektivy".

Přitom celých 200 metrů čtverečních českého a slovenského pavilonu, který je situován na dobrém místě v benátských zahradách, bude od května do listopadu patřit jenom jemu. Národní galerie včera představila zamýšlenou podobu Kolíbalovy výstavy - českého příspěvku na světové přehlídce.

Foto: Libor Fojtík

Stanislav Kolíbal v Itálii vystaví práce ze 60. a 70. let minulého století a také několik děl ze současnosti.

Před vstupem do pavilonu ještě chystá pětimetrovou instalaci reagující na architekturu stavby. Tu mimochodem navrhl Otakar Novotný právě v roce 1925, kdy se Stanislav Kolíbal narodil.

"Není lehké se připomínat díly, která jsou tak starého data," říká třiadevadesátiletý Kolíbal, který do Benátek pošle práce až z roku 1963. "Když byla v roce 2014 v New Yorku velká výstava o šedesátých letech, vybrali čtyři moje díla. To mě povzbudilo a já je vystavím také v Benátkách."

Jde o geometrické umění. "Geometrie se do mého díla dostala díky spolupráci na architektonických pracích. Nechápu ji jenom jako krásný objekt, tvar, který sám o sobě může vyvolávat emoce, ale prostřednictvím tvarů mluvím o jiných věcech, jako je čas, nejistota, labilita," popisuje umělec, který svou výstavu nazval Bývalé nejisté tušené.

Provázkové instalace

Z roku 1963 pochází nástěnný motiv, který Kolíbal navrhoval pro československé vyslanectví v Brazílii a k jehož realizaci nedošlo. Výstavu doplní ještě Kolíbalovy provázkové instalace ze sedmdesátých let.

"Tehdy jsem mohl vystavovat jen s velikými obtížemi. Provázkové instalace jsem dělal v ateliéru, pak jsem je vyfotografoval a odložil do kouta. Když jsem pak jako turista měl jet do ciziny a naskytla se příležitost vystavovat, znovu jsem je tam postavil," vzpomíná umělec.

"Klatbu" na něj komunistické úřady vyhlásily v roce 1973 po sérii výstav v prestižních zahraničních galeriích, završených velkým úspěchem v italském Miláně. Kolíbalovo mezinárodní renomé to ale nezadusilo.

Autor vystavoval v Miláně opět roku 1983, od roku 1989 se jeho minimalistické práce připomínající architekturu objevují na výstavách v Evropě i za oceánem.

Druhou část přehlídky chystané pro Benátky otevřou kresby, které Kolíbal vytvořil během stipendia v Západním Berlíně roku 1988. "Z nich vzešla celá moje pozdější tvorba, promítla se do akvarelů i do bílých a černých reliéfů," říká umělec a dodává, že jeho současné práce na Benátském bienále představí deset metrů veliká plastická kresba na stěně.

Foto: Libor Fojtík

Matematik mezi kurátory

Česká účast na mezinárodní přehlídce bude mít širší horizont, na výstavě s Kolíbalem spolupracuje renomovaný rakouský historik umění, sběratel a kurátor Dieter Bogner. S českým autorem se seznámil na počátku devadesátých let, když u něj objednal rozměrnou instalaci pro zámek Buchberg am Kamp v Rakousku.

Bogner, jehož rodiče se narodili v Praze, poté začal sbírat Kolíbalova díla. Cyklus jeho prací věnoval Muzeu moderního umění ve Vídni.

Kurátor Adam Budak, umělec Stanislav Kolíbal a kunsthistorik Dieter Bogner.
Kurátor Adam Budak, umělec Stanislav Kolíbal a kunsthistorik Dieter Bogner. | Foto: Libor Fojtík

Dieter Bogner je také hlavním autorem chystaného katalogu, do kterého připravuje rozsáhlou Kolíbalovu biografii a rozhovor s umělcem. V katalogu budou texty dalších sedmi odborníků, vedle kunsthistoriků a kurátorů z newyorského Muzea moderního umění, londýnského Tate Modern nebo pařížského Centre Pompidou také od pražského matematika či vídeňského lingvisty.

Mezinárodní bienále výtvarného umění v Benátkách naposledy předloni přilákalo více než 650 tisíc návštěvníků. Tradice světové přehlídky sahá do roku 1895, Československo se jí účastní od roku 1920. Nejprve se tak dělo v rámci italského pavilonu, od roku 1925 ve vlastní výstavní síni.

Před Stanislavem Kolíbalem v Benátkách před čtyřmi lety vystavoval Jiří David, před ním Zbyněk Baladrán. Výtvarnici Kateřině Šedé benátský pavilon náležel vloni, kdy se tam představila v rámci bienále architektury. To se s uměleckým bienále střídá ob rok.

Letošní ročník přehlídky se v benátském Giardini di Castello uskuteční od 11. května do 24. listopadu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy