Staněk: Konkurzy na ředitele Národní galerie a Muzea umění Olomouc zatím nebudou

ČTK ČTK
30. 5. 2019 15:59
Termín vyhlášení konkurzů na nové ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc byl podle ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka politický a v odborné veřejnosti absolutně nerezonuje. Ministr, kterého se snaží odvolat vlastní strana, to řekl tento čtvrtek.
Antonín Staněk se prý nechystá opustit řady ČSSD.
Antonín Staněk se prý nechystá opustit řady ČSSD. | Foto: ČTK

Doplnil, že s odborníky připravuje podmínky výběrového řízení, případně podobu fungování a financování Národní galerie. Termín vyhlášení konkurzů Staněk neohlásil, pouze uvedl, že podklady budou připravené pro jeho případného nástupce.

Ministerstvo kultury podle něj má vnitřní dokument o tom, jak se mají konkurzy na ředitele příspěvkových organizací konat. Národní galerii ale Antonín Staněk vnímá jako výjimečnou organizaci a tomu má podle něj odpovídat i podoba výběrového řízení na šéfa.

Co bude dál s galeriemi

"Vedl jsem debaty s klíčovými odbornými osobnostmi oboru o tom, jakým způsobem směřovat kroky k přípravě výběrového řízení," řekl ministr, který dnes jednání ukončil a rozhodl se odmítnout termín 31. května jako prý politický.

"Požádali mě, abychom spíše připravili konstruktivní debatu, a teprve na základě toho vygenerovali nebo potvrdili jména," dodal Staněk.

Mezi těmi, s nimiž o podobě Národní galerie a konkurzu jednal, zmínil jejího kurátora Adama Budaka, ředitele Moravské galerie Brno Jana Presse, prorektora Akademie výtvarných umění Víta Havránka či předsedu Uměleckohistorické společnosti Radima Vondráčka.

Ze zahraničních odborníků ministr jmenoval rakouského kurátora Petera Pakesche, jinak bývalého ředitele galerie ve Štýrském Hradci, kde před svým nástupem do Národní galerie pracoval právě Adam Budak. Ten v Národní galerii začal jako šéfkurátor, dnes je kurátorem.

Ministr Staněk prý oslovil pět ředitelů evropských muzeí, kteří mají zájem se do debaty zapojit.

Ministr Antonín Staněk ukazuje dopis, v němž mu prezident Miloš Zeman oznamuje, že se rozhodl nepřijmout jeho rezignaci.
Ministr Antonín Staněk ukazuje dopis, v němž mu prezident Miloš Zeman oznamuje, že se rozhodl nepřijmout jeho rezignaci. | Foto: ČTK

Politická budoucnost

Sociální demokracii, která jej nedávno přiměla podat demisi, současný ministr kultury opouštět nechce.

"Členem sociální demokracie jsem proto, že vždycky mé smýšlení bylo levicové, sociální demokracie je stranou, která podle mě na politické scéně má být. Jen krysy opouštějí loď, když se potápí, to nejsem. Byl jsem zvolen poslancem za sociální demokracii, svůj mandát za sociální demokracii dokončím," uvedl Antonín Staněk na dotaz, zda neuvažuje o opuštění strany či přestupu do jiné.

"V posledních několika týdnech jsem zažil něco, co jsem zažil už v akademické rovině, jsou vyšší hodnoty v životě než politické funkce," řekl.

Spekulace, že by kvůli neshodám v koalici vyplývajícím z jeho situace mohla skončit vláda, nechtěl komentovat.

Antonín Staněk také novinářům ukázal dokument s podpisem prezidenta, který jeho demisi nepřijal. "To je realita, se kterou se musím vyrovnat, stejně jako je realitou, že pan předseda Hamáček avizoval, že dříve nebo později předá panu předsedovi vlády návrh na mé odvolání," řekl v narážce na svého stranického šéfa Jana Hamáčka.

"A jak už pan předseda vlády avizoval, toto oznámení odnese panu prezidentovi možná i s návrhem na jmenování nového ministra kultury," dodal Antonín Staněk, který prý přesto cítí jako svou povinnost pracovat do chvíle, než bude odvolán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy