Sprej z nikoho writera neudělá. Ani v Meet Factory

Radek Wohlmuth
9. 10. 2007 10:00
Výstava Ztracená nevinnost není dobrý kurátorský tag
Vladimír Skrepl
Vladimír Skrepl | Foto: Angel & Daughter

Recenze - Ne všechno, co je nastříkáno sprejem na zdi, si zaslouží označení graffiti, tím méně umění. Dokazuje to první výstava v nově otevřeném pražském multikulturním prostoru Meet Faktory nazvaná Ztracená nevinnost.

Dojem marnosti nevyvrátí ani rádoby experimentální koncept, který vedle sebe staví umělce různých generací a sentimentální název odkazující na Umberta Eca. Jediné, co z projektu vyplývá, je fakt, že sprej je technika jako každá jiná. Má své zákonitosti, možnosti, výrazové schopnosti, mistry i neumětely.

Dát pár "kenů" do ruky lidem, kteří s nimi většinou nemají valnou zkušenost, postavit je před zeď a nechat se překvapit tím, co vznikne, je stejně "inspirativní" a "objevné" jako rozdat křovákům papír a propisovačky a vyzvat je, aby vám napsali dopis.

Výsledky snažení umělců jsou většinou mimo veškeré hodnocení, protože na ně není možné uplatňovat žádná regulérní měřítka. Z hlediska graffiti by se úrovni některých výkonů vysmál každý toy tedy začátečník. Navíc jde většinou o pokusy mimo kategorie; nedá se o nich mluvit jako o tagu a vytáhnout na ně označení piece by skoro zavánělo "svatokrádeží".

Z hlediska volného umění dost věcí poznamenala vynucená trivialita zapříčiněná dílčím ovládnutím techniky, takže výsledek často neodpovídá ani běžnému standardu účastníků výstavy.

Krištof Kintera
Krištof Kintera | Foto: Angel & Daughter

Za pozornost stojí doslova jen pár věcí od umělců, kteří sprej zlehka obešli a udělali si věci po svém, nebo s ním naopak mají zkušenost a používají ho běžně. Není tedy ani pravda, že by kurátorka programově vybrala jen autory, kteří se této technice nikdy nevěnovali. Sprej v rámci svých závěsných obrazů používají třeba Vladimír Skrepl nebo Jakub Hošek - ani jejich práce na zdi ale bohužel moc neobstojí.

Výjimku z pravidla tvoří jen Krištof Kintera, který má jako jediný opravdu co říct. Jeho nápisy stříkané přes šablonu dokonce rozvíjejí problematiku graffiti a obdařují ji dalším významem nebo komentářem.

V jednom případě jsou to loga bank, která se tváří jako tagy označující v ulicích velkoměsta sféry vlivu gangů, v dalším dekorativní nápisy Hovno, Ego či I am not you You are not me, které naopak postihují totální obsahovou vyprázdněnost tagů a jejich sebestředné zacílení. Kintera ovšem takové nápisy použil už třeba na výstavě politického umění Czechpoint loni v NoD a těžko za to teď přičítat body Ztracené nevinnosti._3156

K tématu "kultu osobnosti" se vtipně vyjádřil i Michal Pěchouček. Ten si na jeden z pilířů nalinkoval stránku a na ní jako poškolák za trest x-krát napsal větu "David Černý je můj oblíbený umělec". Zadání pak naplnil tím, že nápis fixoval bezbarvým lakem ze spreje.

Dalších pár lidí, paradoxně většinou starších ročníků, situaci alespoň "ilustračně" ustálo; třeba Jiří David nebo Michael Rittstein. Nicméně celkově je dojem rozpačitý.

Výstavu iniciovala a kurátorsky zaštítila Lenka Lindaurová, což je celkem s podivem, protože její projekty obvykle mají smysl. Ztracená nevinnost v Meet Factory ale působí bezradně a výsledky zadání jsou celkem chabé. Možná i proto, že stejně jako někteří autoři streetartu nikdy moc nedala.

Ztracená nevinnost. Meet Factory, Ke Sklárně 15, Praha - Smíchov.

Oficiální stránky Meet Factory najdete ZDE

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy