Soud: Atomový výbuch na ČT byl jen přestupek

Radek Wohlmuth, raw
20. 2. 2009 15:26
Soud v Trutnově zprostil členy Ztohoven obžaloby
Foto: Ztohoven

Praha - Okresní soud v Trutnově zprostil obžaloby členy skupiny Ztohoven, kteří se v červnu 2007 nabourali do vysílání ČT2 do pořadu Panorama a odvysílali simulovaný atomový výbuch v Krkonoších.

Obžaloba skupinu vinila z trestného činu šíření poplašné zprávy a státní zastupitelství pro ně u soudu požadovalo podmíněného trestu vězení. Podle soudu jde ale jen o přestupek, který může řešit městský úřad. 

Takřka před rokem už je tentýž soud osvobodil: řekl, že nezpůsobili znepokojení obyvatel. Nicméně státní zástupce se tehdy odvolal. Případ se vrátil do Trutnova už 3. února, jednání bylo ale odročeno. Policisté, kteří členy skupiny vyslýchali, měli říct, zda výslech nebyl návodný a probíhal podle zákona. Jeden z nich už ale ze služby odešel.

Státní zástupce se ale po osvobozujícím rozsudku odvolal i tentokrát. Případ tak bude znovu řešit hradecký krajský soud.

"Je to úplně férová justiční fraška," řekl Aktuálně.cz jeden ze členů skupiny s tím, že "je to unavující a trapný".

"Nejdůležitější pro nás je, že podruhý došli k závěru, že nejen, že to není trestný čin, ale už vůbec ne šíření poplašné zprávy. Tím, že to přepinkli na městský úřad, to jasně hodili k něčemu, jako je chození na červenou," dodal přesto, že proces nekončí.

Výbuch hodnotil i odborník

První stání se v Trutnově konalo 25. března 2008; to už měli Ztohoven za výbuch kromě obžaloby i nově zřízenou Cenu Národní galerie 333. Členům skupiny obžalovaným z šíření poplašné zprávy tehdy hrozilo až několikaleté vězení.

Státní zástupkyně požadovala uložení trestu veřejně prospěšných prací. Závěr soudkyně po tom, co svědci obžaloby v podstatě jeden po druhém selhali, byl jednoznačný. Odvysílaná fikce nemohla nikoho vyděsit tak, aby se jednalo o šíření poplašné zprávy.

2. 1. - Za jaderný hřib půjdou umělci ze Ztohoven k soudu - Za svůj čin dostali na sklonku roku 2007 cenu Národní galerie. Teď už vědí, že za něj mohou sklidit i tříletý žalář. Státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Trutnově proti nim sepsal obžalobu - podle něj pirátským vysíláním jaderného výbuchu v ČT šířili poplašnou zprávu a spáchali trestný čin.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
2. 1. - Za jaderný hřib půjdou umělci ze Ztohoven k soudu - Za svůj čin dostali na sklonku roku 2007 cenu Národní galerie. Teď už vědí, že za něj mohou sklidit i tříletý žalář. Státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Trutnově proti nim sepsal obžalobu - podle něj pirátským vysíláním jaderného výbuchu v ČT šířili poplašnou zprávu a spáchali trestný čin. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Soud se Ztohoven za fiktivní výbuch byl odročen
Ztohoven zase u soudu: Veřejně prospěšní jsme!
Atomový hřib není poplašná zpráva, řekl soud
Zničili prezentaci zakázaných komunistů Ztohoven?
Za změněné semafory padl trest: 60 tisíc korun

Obžaloba tehdy "nedodala" ani jednoho svědka, kterého by akce polekala. Také psychologický posudek předvolaného soudního znalce Jana Laška dopad činu nepřeceňoval. Podobně reagoval i starosta "postižené" obce Černý Důl Zdeněk Kraus.

Soud v Trutnově zprostil všech sedm členů skupiny obžaloby, když sama soudkyně Stanislava Suchánková konstatovala, že "obraz výbuchu nebyl schopen způsobit znepokojení obyvatelstva a mezi lidmi vyvolal spíš pobavení a údiv nad tím, jak snadno lze do televizního vysílání vstoupit."

Na první odvolací jednání před dvaceti dny si soudkyně pozvala i nového svědka, odborníka na ochranu proti jaderným zbraním. Daniel Sas z Univerzity obrany obraz označil za výbuch jaderné nálože střední mohutnosti.

Prvotní záběr byl podle něj ale neúměrně dlouhý, také další fáze výbuchu ne zcela odpovídaly reálu, navíc prý úplně chyběl účinek nejničivějších faktorů jaderného výbuchu včetně tlakové vlny. Souhrnně proto konstatoval, že výbuch je zobrazen naprosto nereálně, ale připustil, že mohl neznalé lidi vylekat.

Umělci tvrdí, že svou akcí chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Zároveň řekli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání.

 

Právě se děje

Další zprávy