Sotheby's v Londýně bude dražit díla českých umělců Špaňhela, Typlta či Bolfa

Sotheby's v Londýně bude dražit díla českých umělců Špaňhela, Typlta či Bolfa
Lubomír Typlt: Fialové úterý, 2020, olej na plátně, 100 x 130 cm.
Ondřej Basjuk: Rockefeller Dinner, 2020, akryl na plátně, 120 x 90 cm.
Jan Kaláb: Blue Cloud 1234 PM, 2018, akryl na plátně, 96 x 102 cm.
Krištof Kintera: Hlava v oblacích, 2013, kombinovaná technika, 105 x 75 cm.
Foto: Galerie Kodl
ČTK ČTK
13. 8. 2020 9:55
Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od příští středy 19. srpna do 1. září.

V Londýně se mají dražit obrazy Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Jana Kalába, Krištofa Kintery, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Jana Pištěka, Miroslava Polácha, Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta.

Po pražské výstavě nazvané Kodl Contemporary pro Sotheby's obrazy poputují do sídla aukční síně v anglické metropoli. Podle Terezie Kaslové z Galerie Kodl tak velká kolekce českého mladého umění dosud nebyla prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby's.

Česká aukční síň s třicetiletou tradicí se pod značkou Kodl Contemporary snaží představovat současné české umění a zviditelňovat jej ve světě. V létě, kdy se aukce nepořádají, organizuje letní výtvarné salony mladých.

Aukční síň Sotheby's je jednou z nejstarších fungujících společností v oboru. Její předchůdkyně, Baker and Leigh, byla založena 11. března 1744. V současnosti má společnost 80 poboček ve 40 zemích.

Sotheby's do svých aukcí občas zařazuje díla české avantgardy a moderny. V roce 2018 vydražila poválečný obraz české malířky Toyen za 393 tisíc liber bez provize, tehdy asi 11,27 milionu korun, což byl skoro dvojnásobek odhadní ceny. Ta u obrazu nazvaného La nuit roule des cris činila 200 tisíc liber, okolo 5,7 milionu korun.

Loni aukční síň nabízela kolekci středoevropského umění, na níž se prodal obraz Jana Kubíčka z roku 1989 za 20 tisíc liber, v tehdejším přepočtu 595 tisíc korun.

Pasta Oner, jehož dílo bude Sotheby's dražit také letos, prodal obraz Pipe and Phone za 16 250 liber, to jest 484 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy