Sochu do Rudolfina přivezlo koňské dvojspřeží, výstava bude ekologická

ČTK ČTK
3. 7. 2020 8:18
Koňský povoz ve čtvrtek přepravil sochu z ateliéru v pražských Holešovicích do Galerie Rudolfinum, kde se stane součástí skupinové výstavy nazvané Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged. | Foto: ČTK

Rozměrné kamenné dílo těžké 1,5 tuny bylo naloženo bez techniky, ručně. Koňské dvojspřeží si s nákladem poradilo, autor sochy Tomáš Moravec ho dokonce původně plánoval dopravit do galerie jen pomocí lidské síly. Výstava nazvaná Unplugged začne 13. srpna.

Transport sochy na výstavu Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged. | Foto: ČTK

Moravec sledoval nakládání sochy trochu s obavami. Pracovníci firmy specializované na transport umění s lidmi "od koní" však byli sehraní a dílo nepoškodili.

"Plánoval jsem, že ho převezeme na upraveném vozíku v několika lidech. Pak jsem se ale zalekl té hmotnosti a možného posunu sochy, z kopečka uhlídat 1,5 tuny není nic jednoduchého," říká Moravec.

Název mezinárodní skupinové výstavy Unplugged vychází z hudební terminologie vystoupení na akustické nástroje. Galerie Rudolfinum oslovila umělce s požadavkem, aby připravili projekt s minimální spotřebou fosilních paliv na produkci a transport.

"Zajímá nás motiv vystoupení z komfortní zóny, redukce prostředků při zachování profesionality institucionální reprezentace. Chceme poukázat na kvality, které přehlížíme díky snadnosti používání strojové a automatizované výroby. Součástí je akcent na denní osvětlení a fyzický prožitek při setkání s uměním," uvádí David Korecký, kurátor výstavy.

Té se vedle Tomáše Moravce zúčastní Tomáš Džadoň, Patrície Fexová, malířka Astrid Šourková alias Habima Fuchs, duo rakouských umělců Nicole Six & Paul Petritsch, kteří spolupracují od roku 1997, sedmatřicetiletý belgický kreslíř Rinus van de Velde nebo malířka Lenka Vítková. Dílo avantgardního skladatele Johna Cage zahraje Česká filharmonie.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy