Sochu do Rudolfina přivezlo koňské dvojspřeží, výstava bude ekologická

ČTK ČTK
3. 7. 2020 8:18
Koňský povoz ve čtvrtek přepravil sochu z ateliéru v pražských Holešovicích do Galerie Rudolfinum, kde se stane součástí skupinové výstavy nazvané Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged. | Foto: ČTK

Rozměrné kamenné dílo těžké 1,5 tuny bylo naloženo bez techniky, ručně. Koňské dvojspřeží si s nákladem poradilo, autor sochy Tomáš Moravec ho dokonce původně plánoval dopravit do galerie jen pomocí lidské síly. Výstava nazvaná Unplugged začne 13. srpna.

Transport sochy na výstavu Unplugged.
Transport sochy na výstavu Unplugged. | Foto: ČTK

Moravec sledoval nakládání sochy trochu s obavami. Pracovníci firmy specializované na transport umění s lidmi "od koní" však byli sehraní a dílo nepoškodili.

"Plánoval jsem, že ho převezeme na upraveném vozíku v několika lidech. Pak jsem se ale zalekl té hmotnosti a možného posunu sochy, z kopečka uhlídat 1,5 tuny není nic jednoduchého," říká Moravec.

Název mezinárodní skupinové výstavy Unplugged vychází z hudební terminologie vystoupení na akustické nástroje. Galerie Rudolfinum oslovila umělce s požadavkem, aby připravili projekt s minimální spotřebou fosilních paliv na produkci a transport.

"Zajímá nás motiv vystoupení z komfortní zóny, redukce prostředků při zachování profesionality institucionální reprezentace. Chceme poukázat na kvality, které přehlížíme díky snadnosti používání strojové a automatizované výroby. Součástí je akcent na denní osvětlení a fyzický prožitek při setkání s uměním," uvádí David Korecký, kurátor výstavy.

Té se vedle Tomáše Moravce zúčastní Tomáš Džadoň, Patrície Fexová, malířka Astrid Šourková alias Habima Fuchs, duo rakouských umělců Nicole Six & Paul Petritsch, kteří spolupracují od roku 1997, sedmatřicetiletý belgický kreslíř Rinus van de Velde nebo malířka Lenka Vítková. Dílo avantgardního skladatele Johna Cage zahraje Česká filharmonie.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy