Smetanova Má vlast jako balet

dab, ČTK
30. 11. 2005 11:00
Praha - Baletní soubor Státní opery Praha uvede 8. prosince premiéru baletní inscenace hudebního cyklu Bedřicha Smetany Má vlast.

Choreograf Ján Ďurovčík a autor libreta Martin Hrdinka řekli, že vytvořili vlastní minipříběh na motivy Smetanovy hudby. "Interpretační posun musel nastat, protože Smetana nenapsal divadelní dílo, ale hudební skladbu," uvedl dramaturg Tomáš Syrovátka.

Z každé symfonické básně si autoři vzali motiv, který se snažili ztvárnit prostřednictvím obdobného momentu ze starších či moderních dějin. "Najít inscenační princip byl kámen úrazu, hledali jsme, jak inscenovat divadelně nesourodé věci," řekl Ďurovčík. Skladbu Vyšehrad zvolili za východisko inscenace, při níž se rodí český stát. Inscenace přináší i zrod vztahu muže a ženy, kteří procházejí celou choreografií.

Aktualizace tématu přichází záhy - kmenové svazky hrdého českého národa přetíná železná opona, která zemi oddělí od okolního světa. Nastává doba temna, jež symbolizuje i totalitní režimy 20. století.

Těžká práce se Šárkou

Těžkou práci prý měli autoři se skladbou Šárka. V příběhu našli motiv kolektivní viny, kdy se zrazená Šárka mstí na celém mužském pokolení. "To přece není typicky česká vlastnost, to se projevuje u všech národů," připomněl Ďurovčík jemuž se Šárka z celé symfonické básně líbí nejvíce; ale z její inscenace má největší strach. Z moderních dějin inscenátoři vybrali poválečný odsun sudetských Němců.

Mnozí odborníci již před premiérou připomínají, že inscenace Mé vlasti je náročný úkol a pokoušelo se o ni mnoho choreografů. Před devíti lety ji uvedlo s několika málo reprízami Baletní divadlo Praha Jany Kůrové v choreografii Miroslava Kůry. Tehdejší nastudování ale nepracovalo s celým Smetanovým dílem. V připravované verzi je Smetanova hudba úplně celá a vůbec se s ní neexperimentuje.

S nápadem na inscenaci přišel za ředitelem opery moderátor a producent Martin Hrdinka, který podle svých slov chtěl poznat balet. "A proto jsem chtěl inscenovat něco, co pochopí všichni, i já, něco, co zná každý odmala." Otázka tedy zní, zda se záměr povede, nebo baletní scéna zažije další nezdařený tragikomický pokus.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy