reklama
 
 

Slovanská epopej se přesunula do Brna, na výstavišti bude k vidění do konce roku

19. 5. 2018 12:27
Majestátní plátna Alfonse Muchy s historickými náměty už jsou v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Vybraná plátna ze Slovanské epopeje Alfonse Muchy a plakáty téhož autora spojí připravovaná expozice na brněnském výstavišti. Bude součástí přehlídky nazvané Re:publika ke 100. výročí Československa a 90. výročí otevření výstaviště.

Už nyní jsou Muchova majestátní plátna s historickými náměty v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Festival Re:publika začne příští sobotu 26. května a potrvá do 17. června, Muchova expozice ale v pavilonu H zůstane až do konce roku. Po dobu trvání Re:publiky ji lidé mohou vidět za výhodnější vstupné.

Ojedinělý pohled na různé polohy Muchova díla je možný díky spolupráci brněnského výstaviště, pořadatelů přehlídky Re:publika, města Praha jako majitele epopeje a Nadačního fondu Richarda Fuxy, jenž spravuje sbírku autorových plakátů.

"Chceme návštěvníkům z řad české veřejnosti, která dílo Alfonse Muchy obecně zbožňuje jako málokterého jiného autora, nabídnout pohled na unikátní spojení komerční tvorby secesního mistra a zároveň jeho vlasteneckého vyjádření v podobě Slovanské epopeje, fenomenálního díla světového významu, do nějž vtiskl dějiny Čechů a dalších slovanských národů," uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu.

Devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr osm krát šest metrů, návštěvníci uvidí v hlavní lodi pavilonu.

Fuxova sbírka bude umístěna v prostoru pod galeriemi pavilonu, lidé tam kromě plakátů najdou také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky či různé dobové společenské i kulturní události.

Jedna praktická pro všechny milovníky umění! 😜👇 Online předprodej vstupenek na Slovanskou Epopej spouštíme 17.5. ve 14 hodin. Rezervovat vstupenky můžete na dny od 27.5. A pozor na tento chyták! 🤣👉 Na první den festivalu (26.5.) nejde vstupenky rezervovat, ale lze si lístky koupit přímo při vstupu do areálu BVV, takže ani první nadšenci o výstavu nepřijdou. 😊 A takhle nějak to bude vypadat. 👇👇👇

Zveřejnil(a) Re:publika 2018 dne NaN. undefined NaN

Alfons Mucha byl rodák z Ivančic na Brněnsku, jeho epopej v letech 1963 až 2011 zdobila zámek v nedalekém Moravském Krumlově. V posledních letech s plátny disponuje Praha jako majitel, o definitivním umístění není rozhodnuto.

Nynější prezentaci Slovanské epopeje odborně připravuje Galerie hlavního města Prahy, sbírky plakátů se v Brně ujme historik umění Karel Srp.

"Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje," nastiňuje pojetí Srp.

Vstupenky už jsou v prodeji. Lístky po dobu trvání Re:publiky stojí 150 korun. Poté cena stoupne na 250 korun.

autor: ČTK | 19. 5. 2018 12:27

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama