Slovanská epopej se přesunula do Brna, na výstavišti bude k vidění do konce roku

Foto: ČTK
ČTK ČTK
19. 5. 2018 12:27
Majestátní plátna Alfonse Muchy s historickými náměty už jsou v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Vybraná plátna ze Slovanské epopeje Alfonse Muchy a plakáty téhož autora spojí připravovaná expozice na brněnském výstavišti. Bude součástí přehlídky nazvané Re:publika ke 100. výročí Československa a 90. výročí otevření výstaviště.

Už nyní jsou Muchova majestátní plátna s historickými náměty v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Festival Re:publika začne příští sobotu 26. května a potrvá do 17. června, Muchova expozice ale v pavilonu H zůstane až do konce roku. Po dobu trvání Re:publiky ji lidé mohou vidět za výhodnější vstupné.

Ojedinělý pohled na různé polohy Muchova díla je možný díky spolupráci brněnského výstaviště, pořadatelů přehlídky Re:publika, města Praha jako majitele epopeje a Nadačního fondu Richarda Fuxy, jenž spravuje sbírku autorových plakátů.

"Chceme návštěvníkům z řad české veřejnosti, která dílo Alfonse Muchy obecně zbožňuje jako málokterého jiného autora, nabídnout pohled na unikátní spojení komerční tvorby secesního mistra a zároveň jeho vlasteneckého vyjádření v podobě Slovanské epopeje, fenomenálního díla světového významu, do nějž vtiskl dějiny Čechů a dalších slovanských národů," uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu.

Devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr osm krát šest metrů, návštěvníci uvidí v hlavní lodi pavilonu.

Fuxova sbírka bude umístěna v prostoru pod galeriemi pavilonu, lidé tam kromě plakátů najdou také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky či různé dobové společenské i kulturní události.

Alfons Mucha byl rodák z Ivančic na Brněnsku, jeho epopej v letech 1963 až 2011 zdobila zámek v nedalekém Moravském Krumlově. V posledních letech s plátny disponuje Praha jako majitel, o definitivním umístění není rozhodnuto.

Nynější prezentaci Slovanské epopeje odborně připravuje Galerie hlavního města Prahy, sbírky plakátů se v Brně ujme historik umění Karel Srp.

"Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje," nastiňuje pojetí Srp.

Vstupenky už jsou v prodeji. Lístky po dobu trvání Re:publiky stojí 150 korun. Poté cena stoupne na 250 korun.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy