Šíleného génia srážejí rozsáhlé plochy monologů

Luboš Mareček
7. 4. 2012 17:29
Mikuláškova inscenace Doktora Fausta útočí jen dílčími nápady
Foto: Divadlo Husa na provázku

Recenze - Šestisetstránkovou klasiku německé literatury - román Doktor Faustus od Thomase Manna - nabídlo v jevištní verzi brněnské Divadlo Husa na provázku. Rozsáhlou prózu zdramatizoval a také režíroval Jan Mikulášek, jeden z nesledovanějších mladých talentů tuzemského divadla. Zdá se ovšem, že vrstevnatost i obsáhlost předlohy inscenátory zavalila.

Mannův složitě komponovaný příběh vypráví o geniálním skladateli Adrianu Leverkühnovi, který trpí zákeřnou nemocí. Jak již název napovídá, jde o svéráznou variaci Goetheho faustiády. Na pozadí individuálního příběhu šíleného génia je také zachycena katastrofa Německa stiženého nemocí hitlerismu. Historické událostí první půle minulého století provázkovskou inscenací vzlínají zejména ve formě monologických komentářů. V popředí je tady však příběh individua, které se zaprodá ďáblu, aby mohl stvořit výjimečná díla a který platí nejen vlastním životem, ale třeba také nemožností se zamilovat.

Foto: Divadlo Husa na provázku

Vnitřní sváry Leverkühna vědomě nakaženého syfilidou, jeho halucinace i neodvratná fyzická a psychická destrukce jsou jádrem expresivně pojednané Mikuláškovy inscenace, jejíž zřejmě největším problémem je už samotný scénář. Režisér jej připravil s dramaturgyní Barborou Gregorovou. Velké plochy v něm dostaly dlouhé monologické popisné pasáže, z čehož pramení výsledný dojem, že často máte pocit spíše pouhého čtení literatury nebo rozhlasové hry.

Samozřejmě, že Mikuláškova inscenace nepostrádá naléhavost, která se vznáší nad úzkost budícím zápasem jednotlivce silně vnímajícím apokalypsu světa kolem a krizi umění, jež považuje v tradičních hudebních formách za vyčpělé. Absence rázněji prokresleného tématu, však činí z výsledku podívanou, která je řemeslně zručná, ale artistně chladná.

Nejasné sdělení

Výsledné imprese Mikuláškových inscenací často rázně určuje výprava jeho dvorního scénografa Marka Cpina, který tentokrát vyšel z černobílého řešení scény i kostýmů. Jeviště tvoří vlastně jakýsi měšťanský salón a dění tady doprovází trio hudebníků ve složení klavír, housle a cello. Minimum mobiliáře tvoří na jevišti několik černých otočných židliček ke klavíru.

Ostatně Mannovo dílo bývá někdy nazýváno hudebním románem a sám autor měl k hudbě velmi silný vztah. A je to také hudba, která se tady stává hlavnímu hrdinovi ústředním smyslem života: na tomto místě bude dobré poznamenat, že právě velké hudební plochy, které jsou dílem Petra Hromádky patří ke zdařilejším momentům inscenace. Hromádkova někdy až filmově znějící, tesklivá muzika je tady vedle svícení hlavní náladotvorným prvkem.

Foto: Divadlo Husa na provázku

Skloňovanou krizi umění a jeho nové formy Mikulášek jakoby zčásti vtělil do poměrně zastaralého používání videokamery. Velká bílá plocha nad scénou, slouží jako projekční plátno, na které se přenáší detaily expresivních hereckých grimas a které výhradně snímá Ďábel alias Tomáš Sýkora. Tento způsob režijního vyprávění je ale po čase spíše chladnou manýrou, než aby dával inscenaci nějaké ozvláštnění či významy.

Právě jakási studená vnějškovost a rétorika Mikuláškovu dramaturgicky jistě pozoruhodnou inscenaci po čase přivedou až ke studeně artistnímu tvaru, který na publikum útočí dílčími nápady (herci mají po tělech tetování s motýlky, jindy zajímavě hrají na sklenice s vodu), ale nerýsuje nějaké jasné sdělení. Je to více cvičení stylu než dialog s hledištěm.

Tak či tak inscenace nabízí vcelku slušné herecké výkony. Robert Mikluš v hlavní roli trochu bojuje se zadáním vyjádřit postupnou degradaci nemocného syfilitika, kterého ovšem stejně tak sžírá i jeho vlastní talent. Tento herecký zápas má ještě manko právě v prokreslení oněch vnitřních úzkostných stavů, což jistě není jednoduchý úkol. Inscenace nešla v tomto případě cestou nějakého medicínsky věrného ztvárnění venericky nemocného člověka.

Foto: Divadlo Husa na provázku

Zajímavé výkony nabízejí Petra Bučková a Anežka Kubátová v rolích sester Ines a Clarissy. Právě druhá jmenovaná staví svoji neúspěšnou herečku v divácky vděčném výstupu za využití přepjaté dikce zaprášených divadelních heroin. Ukázněný a působivý výkon předvedla Gabriela Štefanová v dvojroli prostitutky a Adrianovy lásky.

Poslední novinka brněnské Provázku představuje dramaturgicky velmi ambiciózní projekt, jehož výsledná podoba bude pro publikum oříškem. Mluví se tady o vážný věcech, bohužel však často jakýmsi do sebe zahleděným způsobem v částečně nemotorném scénáři, v němž se divák často ztratí.

Thomas Mann / Jan Mikulášek, Barbara Gregorová: Doktor Faustus. Režie: Jan Mikulášek. Dramaturgie: Barbara Gregorová. Scéna, kostýmy: Marek Cpin. Hudba: Petr Hromádka. Obsazení: Robert Mikluš, Jan Kolařík, Ondřej Jiráček, Pavel Zatloukal, Ivana Hloužková, Petra Bučková, Milan Holenda, Anežka Kubátová, Martin Donutil a další. Divadlo Husa na provázku. Premiéry 4. a 5. dubna 2012.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy