Seifertovu cenu podruhé získal básník Karel Šiktanc

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 9. 2011 8:55
Předána bude 13. října v rezidenci primátora.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Laureátem Ceny Jaroslava Seiferta pro rok 2011 se stal básník Karel Šiktanc. Prestižní literární ocenění, které od roku 1986 každoročně uděluje Nadace Charty 77, získal za básnickou sbírku Nesmír vydanou loni nakladatelstvím Karolinum.

Šiktanc je prvním laureátem, jemuž byla Seifertova cena udělena dvakrát, poprvé ji získal v roce 1989.  Výsledky byly ve čtvrtek večer vyhlášeny v pražském Museu Kampa.

"Porota při svém letošním verdiktu ocenila skutečnost, že od té doby jeho tvorba intenzivně pokračuje a je důkazem úspěšného úsilí o hledání nových možností osobitého básnického jazyka," řekl o letošním vítězi zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch.

O udělení letošní ceny rozhodla porota pod vedením literárního historika a kritika Jiřího Brabce, jejímiž členy byli Michal Bauer, Pavel Dominik, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás a Michael Špirit a bez hlasovacího práva František Janouch.

Cena bude Karlu Šiktancovi předána 13. října v rezidenci pražského primátora. Laureát převezme z rukou zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha cenu a peněžitou odměnu 250 000 Kč od generálního partnera.

Třiaosmdesátiletý Karel Šiktanc patří k nejvýraznějším českým básníkům posledního půlstoletí. V letech sovětské okupace bylo jeho dílo vyřazeno z veřejných knihoven a jeho nové rukopisy mohly vycházet jen v samizdatu a exilu. Po roce 1989 stál krátce v čele Obce spisovatelů. Ke čtenářům se vrátil jako básník a nově se představil také jako autor pohádek, které postupně vyšly ve třech knižních svazcích.

Cílem ocenění, jež nese jméno jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, je podpora české a slovenské literatury doma i v zahraničí. Poprvé byla vyhlášena v roce 1986 ve Stockholmu, v roce 1990 byla přenesena do Prahy. Vyhlašuje se každoročně 22. září v předvečer básníkových narozenin.

V minulosti si prestižní literární ocenění odnesli Ludvík Kundera, Bohumil Hrabal, Václav Havel, Viktor Fischl či Ivan Martin Jirous; loňský rok pak řady laureátů rozšířil spisovatel Jáchym Topol, kterého odborná porota ocenila za jeho román Chladnou zemí.

Na slavnostním večeru si přítomní také připomněli 110. výročí od narození slavného básníka. K tomuto výročí vychází 13. svazek Díla Jaroslava Seiferta Publicistika (1933-1938), na kterém se editorsky podíleli Michal Topor a Jiří Brabec. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy