Šéfka GASK obviněná z plagiátorství zůstane ve funkci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 5. 2011 16:15
Expert prý nepotvrdil, že v projektu opisovala
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, která čelí podezření z plagiátorství, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom krajští radní. Odborný posudek podezření z plagiátorství nepotvrdil, řekla mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Z galerie už nicméně kvůli vypjaté atmosféře po nástupu Šorfové odešli všichni kurátoři.

 "Jsem ráda, že ta věc byla prověřena, vyjádřil se expert a bylo to přijato. To je pro mě důležité," reagovala Šorfová. Ředitelka čelí podezření, že při zpracovávání projektu, s nímž nedávno zvítězila v konkurzu, opisovala. Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan.

Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor. Radní se podle Maschekové seznámili s posouzením projektu, které vypracoval expert na oblast kultury a multižánrových projektů. Tento posudek podle ní obvinění z plagiátorství nepotvrdil a neshledal ani chybu ve výběrovém řízení na ředitele GASK.

Foto: GASK

"Předložený záměr lze považovat za velmi životaschopný, s šancí zvýšit kredit nejen galerie, ale i celého Středočeského kraje," citovala z posudku Mascheková.

Po příchodu Šorfové do galerie se vyhrotily personální vztahy v instituci; neshody skončily odchodem všech kurátorů. Bývalí pracovníci poté podali na ředitelku trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Komisi údajně uvedla v omyl za účelem získat výhodu ve výběrovém řízení. Šorfová to odmítá.

Personální změny v galerii znepokojily externí spolupracovníky GASK. V otevřeném dopise hejtmanovi napsali, že přístup Šorfové ohrožuje jejich profesní závazky, které mají nejen ke galerii, ale i k desítkám spolupracujících zahraničních institucí.

Výhrady vůči práci Šorfové mají i členové výběrové komise, kteří kraji doporučili její jmenování. Radní podle Maschekové uložili odboru kultury jednat o těchto výhradách. Zároveň se podivili, že tito lidé nyní Šorfovou kritizují. "To v našem rozhodování také hrálo roli - že lidé, kteří ji vybrali, pak zpochybnili svoje rozhodnutí," uvedl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).

Foto: Sotheby´s

Šorfová zopakovala, že se do konkurzu přihlásila na popud kunsthistorika Jiřího Fajta a předchozího ředitele galerie Jana Třeštíka, kteří jí prý řekli, že obdivují její osmiletou práci pro Museum Kampa.

"Profesor Fajt i odstupující ředitel GASK Jan Třeštík mi osobně paní Šorfovou doporučovali jako osobu, kterou znají dlouho, a velice ji prosazovali. Současné změně jejich postoje proto vůbec nerozumím," uvedl hejtman David Rath. Členové výběrové komise ale nyní tvrdí, že Šorfová v podkladech pro konkurz uvedla nepřesné a záměrně zkreslující informace.

Šorfová pracovala osm let v Museu Kampa; z toho čtyři roky zastávala post výkonné ředitelky. Proti její výrokům ohledně činnosti v této instituci se minulý týden ohradila zakladatelka muzea Meda Mládková. Popřela, že by Šorfová odcházela dobrovolně. Prý ji velmi věřila, ale "sláva jí bohužel přerostla přes hlavu" a začala podnikat takové věci, které už nemohla Mládková nadále tolerovat.  Proto dostala výpověď, řekla Mládková s tím, že nynější šéfka GASK není schopná pracovat na takové pozici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy