Šéfka GASK obviněná z plagiátorství zůstane ve funkci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 5. 2011 16:15
Expert prý nepotvrdil, že v projektu opisovala
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, která čelí podezření z plagiátorství, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom krajští radní. Odborný posudek podezření z plagiátorství nepotvrdil, řekla mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Z galerie už nicméně kvůli vypjaté atmosféře po nástupu Šorfové odešli všichni kurátoři.

 "Jsem ráda, že ta věc byla prověřena, vyjádřil se expert a bylo to přijato. To je pro mě důležité," reagovala Šorfová. Ředitelka čelí podezření, že při zpracovávání projektu, s nímž nedávno zvítězila v konkurzu, opisovala. Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan.

Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor. Radní se podle Maschekové seznámili s posouzením projektu, které vypracoval expert na oblast kultury a multižánrových projektů. Tento posudek podle ní obvinění z plagiátorství nepotvrdil a neshledal ani chybu ve výběrovém řízení na ředitele GASK.

Foto: GASK

"Předložený záměr lze považovat za velmi životaschopný, s šancí zvýšit kredit nejen galerie, ale i celého Středočeského kraje," citovala z posudku Mascheková.

Po příchodu Šorfové do galerie se vyhrotily personální vztahy v instituci; neshody skončily odchodem všech kurátorů. Bývalí pracovníci poté podali na ředitelku trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Komisi údajně uvedla v omyl za účelem získat výhodu ve výběrovém řízení. Šorfová to odmítá.

Personální změny v galerii znepokojily externí spolupracovníky GASK. V otevřeném dopise hejtmanovi napsali, že přístup Šorfové ohrožuje jejich profesní závazky, které mají nejen ke galerii, ale i k desítkám spolupracujících zahraničních institucí.

Výhrady vůči práci Šorfové mají i členové výběrové komise, kteří kraji doporučili její jmenování. Radní podle Maschekové uložili odboru kultury jednat o těchto výhradách. Zároveň se podivili, že tito lidé nyní Šorfovou kritizují. "To v našem rozhodování také hrálo roli - že lidé, kteří ji vybrali, pak zpochybnili svoje rozhodnutí," uvedl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).

Foto: Sotheby´s

Šorfová zopakovala, že se do konkurzu přihlásila na popud kunsthistorika Jiřího Fajta a předchozího ředitele galerie Jana Třeštíka, kteří jí prý řekli, že obdivují její osmiletou práci pro Museum Kampa.

"Profesor Fajt i odstupující ředitel GASK Jan Třeštík mi osobně paní Šorfovou doporučovali jako osobu, kterou znají dlouho, a velice ji prosazovali. Současné změně jejich postoje proto vůbec nerozumím," uvedl hejtman David Rath. Členové výběrové komise ale nyní tvrdí, že Šorfová v podkladech pro konkurz uvedla nepřesné a záměrně zkreslující informace.

Šorfová pracovala osm let v Museu Kampa; z toho čtyři roky zastávala post výkonné ředitelky. Proti její výrokům ohledně činnosti v této instituci se minulý týden ohradila zakladatelka muzea Meda Mládková. Popřela, že by Šorfová odcházela dobrovolně. Prý ji velmi věřila, ale "sláva jí bohužel přerostla přes hlavu" a začala podnikat takové věci, které už nemohla Mládková nadále tolerovat.  Proto dostala výpověď, řekla Mládková s tím, že nynější šéfka GASK není schopná pracovat na takové pozici.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy