Sdružení Assemble pomohlo oživit předměstí Liverpoolu. Získalo za to prestižní Turnerovu cenu

ČTK ČTK
7. 12. 2015 22:54
Londýnské architektonické a výtvarné sdružení Assemble, které pomohlo renovovat a oživit opuštěnou oblast předměstí Liverpoolu, se dnes stalo držitelem Turnerovy ceny za rok 2015. Prestižní ocenění je určeno pro britské výtvarné umělce do 50 let.
Londýnské architektonické a výtvarné sdružení Assemble, vítěz prestižní Turnerovy ceny za rok 2015.
Londýnské architektonické a výtvarné sdružení Assemble, vítěz prestižní Turnerovy ceny za rok 2015. | Foto: Reuters

Londýn - Držitelem prestižní Turnerovy ceny pro britské výtvarné umělce do 50 let za rok 2015 se dnes stalo londýnské architektonické a výtvarné sdružení Assemble, které pomohlo renovovat a oživit opuštěnou oblast předměstí Liverpoolu Granby Four Streets. Oznámila to britská média.

Při pouličních nepokojích v roce 1981 bylo na předměstí Liverpoolu vážně poničeno mnoho domů. Byly určeny k demolici, ale obyvatelé začali shromažďovat peníze na obnovu objektů a požádali sdružení Assemble o pomoc. Sdružení nejen zahájilo renovaci pomocí levných materiálů, ale současně také získávalo prostředky výrobou a prodejem uměleckých předmětů vytvářených z keramických klik od dveří a dalších částí domů.

Porota ocenila, že Assemble ve spolupráci s místní obcí uskutečnila originální regeneraci bydlení. "Navázali na dlouhou tradici uměleckých a kolektivních iniciativ, které spočívají v experimentech s uměním, designem a architekturou," uvedla porota v prohlášení.

Nezávislé sdružení Assemble začalo působit v roce 2010 a má 18 členů. Snaží se o spojení veřejnosti, umění a míst k životu lidí.

Turnerova cena, pojmenovaná podle slavného malíře 19. století, se uděluje od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Cena, s níž je spojen šek na 25 000 liber (938 000 Kč), často vyvolává kontroverze. Jejím držitelem se loni stal Duncan Campbell. V minulosti ji dostali například Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George.

 

Právě se děje

Další zprávy