Sazka už nepodpoří filmové, divadelní a taneční ceny

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Red Kul
11. 12. 2009 11:51
Organizátoři asi nové sponzory na rok 2010 neseženou

Praha - Společnost Sazka v příštím roce finančně nepodpoří ceny, které udělovala v oblasti filmu (za nejlepší scénář), divadla (za tvůrčí počin) a tance (za objev v tanci). Rozhodli o tom vlastníci společnosti, sportovní a tělovýchovná sdružení.

"V nezměněném rozsahu zůstane zachována podpora charitativních aktivit pro zdravotnictví, děti a mládež, jako Nadace Naše dítě nebo Nadace pro transplantaci kostní dřeně," konstatoval mluvčí společnosti Petr Zikmund.

"Nesmírně nás mrzí, že tato aktivita končí, neboť ceny Sazky za nerealizovaný scénář, vyhlašované v rámci udílení Českých lvů, měly vysoké renomé mezi filmaři a scenáristy," komentoval rozhodnutí předseda České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Akademie se podle něj pokusí v tomto krátkém časovém úseku (Čeští lvi se udělují začátkem jara) sehnat náhradu.

Čtěte také:
Ceny Divadelních novin získali Cimrmani a La Putyka

"Nepředpokládám však, že se nám to podaří, protože informace přišla právě teď, a nezbývá mi než rozhodnutí respektovat," dodal Vachler. Dovedl by si představit, kdyby se finanční ocenění prvních tří finalistů mírně snížilo. Dosud činilo 400, 300 a 200 tisíc korun.

Petr Vachler na tiskové konferenci k nadcházejícímu 15. ročníku udílení cen Český lev, kde vyslovil mj. přání, aby bylo za rok soutěžních filmů dvakrát více.
Petr Vachler na tiskové konferenci k nadcházejícímu 15. ročníku udílení cen Český lev, kde vyslovil mj. přání, aby bylo za rok soutěžních filmů dvakrát více. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Rozhodnutí Sazky dopadlo i na Divadelní noviny, které spolu s ní oceňovaly divadelníky. "Ocitli jsme se bez sponzora, od kterého jsme dostávali 1,2 milionu korun. Z toho bylo půl milionu na provoz našeho čtrnáctideníku, což bude v rozpočtu citelně chybět," říká šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář.

Ocenění se udílejí od roku 2001 (letos byla vyhlášena v říjnu) a patří spolu s cenami Thálie a Alfréda Radoka k trojici nejvýznamnějších divadelních cen v Česku. Jsou spojena s odměnou 150 000 korun, v herecké kategorii s částkou 200 000 korun; udílejí se v pěti kategoriích.

Sdružení Tanec Praha informovalo o změněném přístupu Sazky už v polovině září s tím, že Sazka jako dlouhodobý partner pozastavila podporu umělců a nebude v roce 2010 udělovat cenu za objev v tanci. Ta je určena pro nejlepší v tuzemsku působící choreografy. Udílí se od roku 2002 a je spojena s odměnou 400 000 korun na vznik nového představení.

La Putyka - úspěšný nový nový cirkus po česku nebude chybět ani v Plzni
La Putyka - úspěšný nový nový cirkus po česku nebude chybět ani v Plzni | Foto: Martin Faltus

"K podpoře patřilo i dalších přibližně půl milionu korun na propagaci," dodává předsedkyně sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová, podle níž byla podpora od Sazky podstatným přínosem současnému tanci a nonverbálnímu umění.

Podle mluvčího Sazky zůstane akciová společnost i tak největším nestátním poskytovatelem prostředků na veřejně prospěšné účely v Česku. "Splácíme arénu, státní podpora sportu a tělovýchovy patří u nás k nejnižším v Evropě a sportovní a tělovýchovná sdružení tak závisejí v mnohem větší míře na vlastních zdrojích včetně výnosů loterní společnosti. Proto je důležité, aby co největší část financí směřovala do sportovního a tělovýchovného prostředí," vysvětluje Zikmund, proč na podporu filmu, divadla a tance prostředky nezbudou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 25 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy