Praha - Společnost Sazka v příštím roce finančně nepodpoří ceny, které udělovala v oblasti filmu (za nejlepší scénář), divadla (za tvůrčí počin) a tance (za objev v tanci). Rozhodli o tom vlastníci společnosti, sportovní a tělovýchovná sdružení.
"V nezměněném rozsahu zůstane zachována podpora charitativních aktivit pro zdravotnictví, děti a mládež, jako Nadace Naše dítě nebo Nadace pro transplantaci kostní dřeně," konstatoval mluvčí společnosti Petr Zikmund.
"Nesmírně nás mrzí, že tato aktivita končí, neboť ceny Sazky za nerealizovaný scénář, vyhlašované v rámci udílení Českých lvů, měly vysoké renomé mezi filmaři a scenáristy," komentoval rozhodnutí předseda České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Akademie se podle něj pokusí v tomto krátkém časovém úseku (Čeští lvi se udělují začátkem jara) sehnat náhradu.
Čtěte také:
Ceny Divadelních novin získali Cimrmani a La Putyka
"Nepředpokládám však, že se nám to podaří, protože informace přišla právě teď, a nezbývá mi než rozhodnutí respektovat," dodal Vachler. Dovedl by si představit, kdyby se finanční ocenění prvních tří finalistů mírně snížilo. Dosud činilo 400, 300 a 200 tisíc korun.
Rozhodnutí Sazky dopadlo i na Divadelní noviny, které spolu s ní oceňovaly divadelníky. "Ocitli jsme se bez sponzora, od kterého jsme dostávali 1,2 milionu korun. Z toho bylo půl milionu na provoz našeho čtrnáctideníku, což bude v rozpočtu citelně chybět," říká šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář.
Ocenění se udílejí od roku 2001 (letos byla vyhlášena v říjnu) a patří spolu s cenami Thálie a Alfréda Radoka k trojici nejvýznamnějších divadelních cen v Česku. Jsou spojena s odměnou 150 000 korun, v herecké kategorii s částkou 200 000 korun; udílejí se v pěti kategoriích.
Sdružení Tanec Praha informovalo o změněném přístupu Sazky už v polovině září s tím, že Sazka jako dlouhodobý partner pozastavila podporu umělců a nebude v roce 2010 udělovat cenu za objev v tanci. Ta je určena pro nejlepší v tuzemsku působící choreografy. Udílí se od roku 2002 a je spojena s odměnou 400 000 korun na vznik nového představení.
"K podpoře patřilo i dalších přibližně půl milionu korun na propagaci," dodává předsedkyně sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová, podle níž byla podpora od Sazky podstatným přínosem současnému tanci a nonverbálnímu umění.
Podle mluvčího Sazky zůstane akciová společnost i tak největším nestátním poskytovatelem prostředků na veřejně prospěšné účely v Česku. "Splácíme arénu, státní podpora sportu a tělovýchovy patří u nás k nejnižším v Evropě a sportovní a tělovýchovná sdružení tak závisejí v mnohem větší míře na vlastních zdrojích včetně výnosů loterní společnosti. Proto je důležité, aby co největší část financí směřovala do sportovního a tělovýchovného prostředí," vysvětluje Zikmund, proč na podporu filmu, divadla a tance prostředky nezbudou.