Salman Rushdie se uchází o další Booker Prize

vk
30. 7. 2008 17:00
Ve finále je třináct titulů

Londýn - Jen několik dní po Bookerovi všech Bookerů dostal Salman Rushdie další šanci na zisk této prestižní britské literární ceny. Porota Man Booker Prize 2008 ze 112 knih vybrala třináct titulů, které postupují do širší nominace výběru, a mezi nimi je i autorova dubnová novinka Čarodějka z Florencie.

Sázkaři už tradičně záhy po zveřejnění "longlistu" oznámili své favority a na jejich vrchol dali právě jedenašedesátiletého spisovatele britsko-indického spisovatele.  Stejně tak je ale tradicí, že jejich oblíbenci příliš často tuto cenu nevyhrávají.

Navíc má autorův desátý román The Enchantress of Florence rozporuplné recenze. Kritik Timesů označil knihu "za nejslabší věc, kterou Rushdie kdy napsal", ostatní ostrovní recenzenti ji naopak chválí.

Loňskou Man Booker Prize získala Ann Enrightová
Loňskou Man Booker Prize získala Ann Enrightová | Foto: Reuters

Aby se Rushdie vyhnul debatám o politickém náboji svých knih, rozhodl se napsat historickou romanci. Mnohovrstevnatá kniha s četnými odbočkami spojuje osudy florentského mladíka Mongora dell'Amorea a mughalského (indického) vládce Akbara.

Přitom Rushdie neopustil ani evergreen své dosavadní tvorby, a to pátrání po hranici mezi skutečným a imaginárním světem. Jeho nová kniha je i příběhem o nedůvěře v oficiální historii a také o síle vyprávění a psaní.

To mu ve zlém připomíná David Gates z New York Times - podle něj je román " …tak spokojený sám se sebou a tak otupělý zvukem svého vlastního hlasu".

Rushdieho dnes již kultovní kniha Děti půlnoci získaly před měsícem od čtenářů cenu za nejlepší knihu všech knih. Děti půlnoci  byly Bookerem oceněny v roce 1981. V roce 1993 však dosáhly svého vrcholu, jelikož Rushdiemu přinesly další "nadstavbovou" cenu u příležitosti pětadvacátého výročí udílení cen Booker.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Literární cenu cen získal Salman Rushdie
Sir Salman je rytíř. Co na to muslimové?
Nějvětší šance na cenu všech cen má Rushdie
Prestižní Bookerovu cenu má sága o nefunkční rodině

Autorovi kritici ale připomínají právě to, že jeho knihy z poslední doby tak úspěšné nebyly. Sázková kancelář Ladbroke přesto stanovila Rusdiemu jako favoritovi kurz 4:1 na výhru.

Rushdiemu v ní konkuruje dvanáct autorů; v seznamu nominovaných figurují jak nováčci, tak osvědčení spisovatelé rozdílného věku i původu.

Jsou mezi nimi autoři prvotin Aravind Adiga a Tom Rob Smith, naopak nejstarším nominovaným je jednaosmdesátiletý John Berger, který Booker Prize už získal před 36 lety.

Jury se na nominacích shodla po krátké schůzce ve středu ráno. Celou věc uspíšil požadavek předsedy poroty Michaela Portilla, aby si každý porotce sepsal deset knih, které by chtěl nominovat.

Šance nominovaných

Salman Rushdie - Čarodějka z Florencie (4:1)

Aravind Adiga - Bílý tygr (5:1)

Joseph O'Neill - Nizozemí (6:1)

Linda Grantová -  Oblečení narudy (6:1) 

Tom Rob Smith  - Dítě 44 (10:1)

Amitav Ghosh - Moře máků (10:1)

Sebastian Barry  - Tajné písmo (12:1)

John Berger - Od A do X (12:1)

Michelle de Krester  - Ztracený pes (12:1)

Gaynor Arnold - Dívka v modrých šatech (12:1)

Mohammed Hanif - Případ vybuchujících mang (14:1)

Philip Hensher - Severní laskavost (14:1)

Steve Toltz - Zlomek ze všeho (16:1)

Zdroj: Ladbrokes 

„Bylo jasné, že mezi námi panuje široká shoda a že velký počet knih půjde přímo na seznam. Jiné než vyrovnané nominace bych ani nepustil," řekl Portillo s tím, že letos hrála roli dvě hlediska: schopnost vyprávět velký příběh a nešetřit humorem.

Mezi nominacemi se objevilo i několik překvapení. Například čirý thriller Dítě 44 Toma R. Smithe, který popisuje příběh policisty v Sovětském svazu padesátých let, jenž vyšetřuje vraždy dětí. Režisér Ridley Scott už koupil ke knize filmová práva.

Dalším překvapením je cardiffský autor Gaynor Arnold, který napsal knihu Dívka v modrých šatech o tom, jak Charles Dickens zacházel se svojí ženou.

Porota má povinnost hledat i mezi knihami, které nebyly předloženy vydavateli. Letos jich takto vybrali devět a jedna se dostala až na seznam nominovaných.

Jedná se o Případ vybuchujících mang od Mohammeda Hanifa žijícího v Londýně a pracujícího pro zahraniční yvsílání BBC. Jeho první román byl oceněn jako vtipný a šokující zároveň. Popisuje nehodu letadla v roce 1988, kde zemřel pakistánský diktátor generál Zia ul-Haq.

Porota oznámí užší výběr 14. září a měsíc poté proběhne v Londýně slavnostní ceremoniál a předání tradiční ceny ve formě 50ti tisíc liber. Hlavním přínosem ale není odměna, nýbrž dramatické zvýšení autorovy obliby u čtenářů a prodeje vítězného díla i ostatních nominovaných knih.

Cena, která letos slaví své čtyřicáté výročí, se uděluje nejlepšímu románu uplynulého roku z pera autora pocházejícího z Velké Británie, nebo Irska či Commonwealthu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy