Různé formy spirituality a útlaku. Liberecká galerie otevřela tři výstavy

Různé formy spirituality a útlaku. Liberecká galerie otevřela tři výstavy
Dorota Sadovská: Sv. Zdislava, 2020, 90 x 90 cm.
Dorota Sadovská před obrazem svatého Františka.
Dorota Sadovská: Sv. František, 2016, 190 x 190 cm.
Dorota Sadovská: Sv. Jan Křtitel, 2014, 160 x 140 cm.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 9. 2021 19:49
Oblastní galerie Liberec zahájila podzimní sezonu třemi výstavami. Jedna je nezvykle jen virtuální. Zaměřuje se na světové Expo Ósaka 1970 a přínos české architektury 70. let 20. století v mezinárodním měřítku. Další dvě přehlídky přibližují aktuální výtvarné umění a podle mluvčí galerie Dagmar Fialové poskytují ženskou výpověď o současnosti.

Výstavu ve virtuálním prostoru nazvanou Ósaka 1970: Křižovatka československé a světové architektury připravil historik a teoretik architektury Ondřej Hojda.

"On-line forma umožňuje oslovit široké publikum. V tomto případě je dvojnásob záslužná i proto, že ósackému pavilonu se v českém prostředí nedostalo zdaleka takového ohlasu, jakého se dočkaly československé pavilony na světových výstavách v Bruselu 1958 a Montrealu 1967," říká mluvčí galerie, podle níž přitom Expo v Ósace "pro formování moderního světa" mělo minimálně srovnatelný význam.

Přímo pro libereckou galerii nová díla vytvořily výtvarnice Dorota Sadovská a Alannah Robinsová. V rámci projektu nazvaného Spiritualita odlišně nahlížejí duchovní aspekt umění.

Slovenská rodačka Sadovská, která vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a École nationale des beaux-arts ve francouzkém Dijonu, vnímá spiritualitu skrze tělesnost, irsko-švédská výtvarnice pak "citlivě a osobitým způsobem zhodnocuje přírodní struktury a jako součást výtvarných děl je staví do nového a nezvyklého kontextu, v němž vyniká jejich svébytná estetická hodnota", jak tvrdí mluvčí liberecké galerie.

Třetí novinkou je intervence telavivské rodačky Almy Lily Raynerové. Ta se snaží podpořit lidi, kteří se setkávají s nějakou formou útlaku. "Není to klasická jednorázová výstava, ale pokračování aktivity, která byla původně spojena s ostravskou galerií Plato a jistě bude pokračovat i v následujících letech," doplňuje mluvčí.

Izraelská umělkyně a aktivistka žijící v Praze propojuje výtvarné umění, mluvené slovo a digitální média. Cílem je zprostředkovat návštěvníkům výstavy prožitky těch, kdo se ve většinové společnosti pro svou jinakost mohou cítit jako oběti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy