Rozdrtí taťka Federer Rafíka? Tipujte s Jestřábím okem

Brigita Zemen
15. 5. 2012 8:34
All England Club v Rubínu hostí světovou dvojku a trojku
Foto: A-studio Rubín

Recenze - Zatímco Roger Federer porazil ve finále turnaje Masters v Madridu Tomáše Berdycha a celý tenisový svět se už pomalu připravuje na French Open, v pražském A studiu Rubín se světová dvojka s trojkou utkávají několikrát do měsíce na trávě londýnského All England Clubu.

Federer - Nadal, tak se jmenuje nový autorský projekt Petra Kolečka, Davida Prachaře a Marka Taclíka. Jak už název sám napovídá, jedná se o hru o dvou pravděpodobně největších rivalech bílého sportu. Kdo by ale čekal detailní a precizní rozbor tenisového zápasu těchto hvězd, odcházel by z Rubínu velmi zklamaný.

Foto: A-studio Rubín

Ovšem ten, kdo alespoň rámcově tuší, jaké tvorbě se Kolečko, Prachař a Taclík věnují, jde ale na představení Federer - Nadal s očekáváním, které se aktérům podaří minimálně z části naplnit.

Tvůrčí tým Kolečko - Prachař - Taclík (v programu k inscenaci pod zkratkou PRAKOTA) má na svědomí všechny inscenační složky. Vedle autorství se postarali i o zcela specifickou režii sebou samých, i když pod zpětnou reflexí Martina Kukučky (z režijního tandemu SKUTR) a choreografickými konzultacemi s Adélou Laštovkovou-Stodolovou.

Švýcarská nuda vs. španělská mystika

Inscenace používá tenis pouze jako prostředí, jako svět, ve kterém postavy žijí prakticky celý svůj život. Scénu tvoří umělá tráva, jedna židle na každé straně jeviště a umpire s rozhodčím. Navíc je trávník v zadní části jeviště zvednutý, a tvoří tak promítací plátno.

Foto: Aktuálně.cz, A-studio Rubín

Tenisové výměny jsou prezentovány prostřednictvím až téměř tanečních čísel, kdy úder do míčku symbolizuje promáchnutí raketou a příslušný zvuk puštěný ze záznamu. Každopádně tyto okamžiky jsou v inscenaci pouze jakousi automatickou nutností. Hlavním tématem hry jsou totiž především vnitřní monology obou postav, vycházející z notně nadnesené reality.

Taclíkův Federer je od začátku unavený životem, manželka Mirka ho nutí mezi jednotlivými turnaji trávit čas u tchyně konzumací halušek a dalších slovenských specialit, ze kterých mu už pořádně narostl pupek.

Navíc ho vytáčí Nadal se svým nezdolným optimismem a nutkavou potřebou běhat po kurtu. A aby toho nebylo málo, uvědomuje si v závěru představení, že je vlastně robot a že má od švýcarské vlády speciální tajný úkol, který nikterak nesouvisí s tenisem.

Foto: A-studio Rubín

Vedle něj působí Prachařův Rafael Nadal, přezdívaný Rafík, jako naspeedovaný Scooby Doo a nutno podotknout, že žádný z jeho poněkud netradičních rituálů nezůstal opomenut, naopak byly některé přidány. Divák se tak dočká vysvětlení toho, proč Nadal tak rád běhá, jak sbalil svoji současnou přítelkyni, ale i příčinu manévrů s trenkami, lahvičkami na pití, a dokonce poradí, co dělat, když se na toaletách All England Clubu objeví moucha.

Jestřábí oko jako Deus ex machina

Dokud se inscenace drží tématu (ne)pravděpodobných životů obou hráčů, jde o velmi vtipnou satiru. Jednotlivé skeče jsou skvěle vypointované, ale protože jde o divadlo, a ne o kabaret, musí pod sebou nést alespoň nějakou příběhovou linku. Ta v tomto případě není až tak důležitá a funguje jen jako prostředek k ukončení.

Dalo se předem předpokládat, že v koncepci takto postavené bude ono ukončení působit trošku křečovitě a uměle. A také od momentu, kdy se na scénu spustí disko koule představující Jestřábí oko, které zodpoví všechny otázky, dostává se inscenace do jakési magicko-metafyzické roviny, jejíž význam vlastně uniká. Protože jde ale vlastně jen o nutnost udělat za řízenou zábavou nějakou tečku, není nutné ji považovat za až tak důležitou.

Foto: A-studio Rubín

Kdo čeká od divadla velké umění, měl by se zřejmě poohlédnout jinde. Inscenace Federer - Nadal je vtipnou a hravou parodií, která ale vyžaduje alespoň elementární znalost těchto dvou tenisových matadorů. A pak zaručeně pobaví. Taclík s Prachařem mají světovou dvojku i trojku perfektně nakoukané a slaví úspěch.

Ostatně, že je tento divadelní formát divácky vděčný a s nadšením přijímaný, dokazuje i fakt, že veškeré reprízy v květnu a červnu jsou již beznadějně vyprodané. Pokud jste tedy fandové tenisu a ironického humoru, zkuste po divadelních prázdninách svoje štěstí v A studiu Rubín. S největší pravděpodobností vás totiž trio PRAKOTA nezklame.

Petr Kolečko, Jakub Prachař: Federer - Nadal. Režijní dohled: Martin Kukučka. Hrají: Jakub Prachař, Marek Taclík, Petr Kolečko. Premiéra 30. dubna 2012 v A-studiu Rubín v Praze.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 59 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy