Rocc končí jako šéf Opery Národního divadla

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 4. 2013 18:49
Budoucí ředitel ND Jan Burian hledá náhradu

Praha - Nový ředitel pražského Národního divadla (ND) Jan Burian nepočítá s Rokem Rapplem působícím pod uměleckým jménem Rocc jako s šéfem Opery ND. Mezi důvody svého rozhodnutí Burian uvádí nezvládnutí transformace ND a Státní opery Praha, nezkušenost při vedení velkého souboru a nepřesvědčivé umělecké výsledky.

Rappl  napsal, že odvolání převzal. Žádné vážné důvody se prý ale nedozvěděl.

"Nebyly mi sděleny žádné relevantní důvody, které by mohly ospravedlnit tento akt, jednoznačně destabilizující uprostřed sezony činnost Opery ND," reagoval Rappl.

Nástupce slovinského režiséra a scénografa, který je šéfem Opery ND od 1. ledna 2012, Burian v současné době hledá.

Ve funkci šéfdirigenta zůstává Jaroslav Kyzlink, který je zodpovědný za umělecké vedení operního souboru.

"Toto rozhodnutí jsem učinil po dohodě s budoucím ředitelem Národního divadla Janem Burianem, který již dříve panu Roccovi sdělil, že s ním pro další spolupráci nepočítá," uvedl Václav Pelouch, dočasně pověřený funkce ředitele ND.

Okamžité odvolání uměleckého šéfa Opery ND uprostřed sezony kritizoval bývalý ředitel ND Ondřej Černý. "Považuji to ze strany pověřeného ředitele Václava Peloucha za nesmyslný a hloupý čin, který ohrožuje činnost Opery ND a poškozuje pověst Národního divadla doma i v zahraničí," uvedl Černý.

Čtěte také
Komentář: Národní divadlo jako trvalý průšvih

"Zjistil jsem, že situace v opeře je velmi vážná, a to jak z pohledu organizace práce, tak v otázce nedůvěry, která tam panuje mezi sborem a vedením," řekl Jan Burian, který Národní divadlo povede od srpna.

Jeho jmenování podepsala ministryně kultury Alena Hanáková letos 30. ledna. Burian je do čela ND jmenován na šest let. Do 31. července bude v čele české první scény dočasně pověřený provozně-technický ředitel Václav Pelouch, který ji vede po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého loni v září.

Jan Burian, nový ředitel Národního divadla
Jan Burian, nový ředitel Národního divadla | Foto: Aktuálně.cz

O nevyjasněné budoucnosti Opery ND a s ní souvisejícího napětí a nervozity, které uvnitř souboru panují, píše Rocc v otevřeném dopise ministryni kultury, který odeslal 1. dubna a v němž žádá o pomoc při řešení problémů naší první operní scény.

"Jednoznačnou příčinou stávající neutěšené situace je bohužel absence jakékoliv koncepce či vize dalšího směřování Opery ND, jež měla vzejít ze strany designovaného ředitele Národního divadla Jana Buriana," píše Rocc v dopise, který se do rukou ministryně pravděpodobně dostane dnes.

Rocc dále upozorňuje na nevyjasněnou otázku přislíbeného zlepšení finančních podmínek zaměstnanců a budoucí podobu Opery ND.

Rozhodnutí o svém budoucím odvolání se Rocc podle svých slov dozvěděl 10. března. Nedostal však prý odpověď na to, jaká je Burianova představa vývoje operního souboru a komu by měl svou práci předat. "Pokud s tím má problém, může to předat dočasně pověřenému řediteli Pelouchovi nebo mně," sdělil Burian, který nabídl Rokovi pokračovat v ND jako režisér.

Pro ministryni kultury Hanákovou bylo podle mluvčí ministerstva Markéty Ševčíkové odvolání Rappla překvapením. "Konzultuje celou situaci s pány Burianem i Pelouchem a chce se přesně seznámit s důvody jeho odvolání.

Záleží jí na stabilizaci opery a na tom, jak se bude do budoucnosti řešit její umělecká stránka," řekla Ševčíková.

Kontroverzní sloučení souborů Národního divadla a Státní opery se uskutečnilo 1. ledna loňského roku. Odborové organizace SOP sloučení souborů od začátku odmítaly. Toto stanovisko podpořil i Senát. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 tisíc lidí. Výhrady mají i k Rokovi, u něhož odborářům vadí jeho mládí a údajná nezkušenost.

Do sezony 2012/13 vstoupila Opera ND s novým šéfdirigentem Jaroslavem Kyzlinkem, v plánu bylo šest premiér, do konce sezony zbývají ještě dvě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy