Riedlbauch: Knížáka by mohl nahradit cizinec

Pavel Kroulík, krk
29. 1. 2010 21:40
Ministr chce nového šéfa NG vybrat do května
Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Ředitele Národní galerie Milana Knížáka by ve funkci mohl nahradit i cizinec. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to uvedl ministr kultury Václav Riedlbauch.

"Je legitimní vznést i názor, že by to (budoucí šéf Národní galerie ) nemusel být zrovna Čech. Kde je dneska psáno, že Národní galerie musí být s českým ředitelem v čele? Ani ta varianta není vyloučena," řekl ministr kultury.

Podle Riedlbauchových zkušeností by cizinec mohl být přínosem. "Byl jsem osm let v České filharmonii a měli jsme šéfdirigenta Vladimíra Aškenazyho. A teď je tam další cizinec - Elijahu Inbal - a všechno může fungovat. To je všechno o schopnosti člověka komunikovat se svým okolím."

Milan Knížák nechává akci Rafanů zatím bez komentářů
Milan Knížák nechává akci Rafanů zatím bez komentářů | Foto: Štěpán Luťanský

O jakém cizinci konkrétně uvažuje, ale nechtěl prozradit: "Máme v hlavě několik jmen, ale neřeknu je."

Ministr by rád vybral nástupce do květnových voleb. Už teď se schází s 'vybranou společností' dvanácti odborníků, se kterými ladí detaily výběrového řízení. Opět se sejdou v polovině února.

Zpráva o chystaném odchodu Milana Knížáka se obejvila předminulý týden. Nejprve to vypadalo, že Knížák byl okamžitě odvolán z funkce, za několik hodin však ministerstvo oficiálně sdělilo, že se teprve začíná s ředitelem NG jednat o jeho odchodu. Sám Knížák na to řekl, že odejde z vlastní vůle do konce roku 2011.

Už před tímto oznámením o Knížkově odchodu začaly prosakovat neoficální informace a náznaky, že ministr chce nového šéfa vybrat do května 2010, kdy končí úřednická vláda. Konkrétní informace a termíny nejsou známy. Nyní to tedy vypadá, že spekulace jsou pravdivé a že šéf NG opustí svou fuknci rychleji.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Politika Knížáka instalovala a musí ho deinstalovat
Pospiszyl: Knížákovou snahou bude zůstat co nejdéle
Fajt bloguje: Dajli medaili - nedajli medaili?
Klaus: Je směšné, co se kolem šéfa NG odehrává
Knížák sám odejde v roce 2011 z čela NG
Knížák skončí v čele NG. Bude nový konkurz

Ministerstvo: Knížák při nákupu díla nechyboval
Jsem Milan Knížák a kupuji předražená díla
Celebritózní umělec Knížák si hraje na rebela

Mezi Riedlbauchovými poradci je například výtvarník Jiří David, Marta Smolíková či galerista Jiří Švestka. Právě o Švestkovi některá média spekulovala jako o možném Knížákově nástupci. "Jiří Švestka sedí v té vybrané společnosti a neprojevil zájem, že by chtěl sedět za stolem ředitele Národní galerie," řekl k této variantě ministr kultury.

Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Novák, Wikipedia

Kdo dál připadá v úvahu z českých zdrojů, nechtěl komentovat. Podle médií je to třeba Marek Pokorný - ředitel Moravské galerie v Brně, nebo šéf galerie Rudolfinum Petr Nedoma či Zdeňku Felixovi.

"Nezlobte se, ono to někdy bývá takzvaný polibek smrti. Když někoho takhle řeknete dopředu, tak mu strašně znevýhodníte pozici," nechtěl ministr jména potvrdit.

Kdo by mohl sedět v komisi, která bude generálního ředitele Národní galerie vybírat, zatím není jasné. Riedlbauch ale nevylučuje, že by do ní pozval i samotného Milana Knížáka.

"Já to dneska nevylučuji. Ale nebývá to zvykem, že by stávající ředitel vybíral svého nástupce. Ale ani to není mimo hru. Po 16. únoru jsem schopen vám říct, jak bude vypadat názor na složení komise," dodal ministr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy