Ředitelkou Veletržního paláce bude Helena Musilová

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 1. 2013 16:39
Národní galerie vyřešila personální krizi po roce
Helena Musilová
Helena Musilová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ředitelkou Sbírky moderního a současného umění (SMSU) Národní galerie v Praze bude její dosavadní kurátorka Helena Musilová. Místo šéfa, který spravuje sbírky umístěné ve Veletržním paláci, nebylo obsazené více než rok od doby, kdy odešel její ředitel Tomáš Vlček. Musilovou do funkce jmenuje ředitel NG Vladimír Rösel 1. února.

Musilová v současné době představuje v jihokorejském Soulu výstavu českého moderního malířství, jíž pro tamní muzeum připravila. Svůj projekt ředitelky SMSU představí příští středu.

Od konce září 2011 SMSU organizačně vedla ředitelka Sbírky umění 19. století Šárka Leubnerová a Musilová byla pověřena odborným vedením sbírky. Dočasné vedení sbírky mělo trvat do doby, než galerie uskuteční plánovanou reorganizaci celé své instituce. Na té se však vedení galerie nemůže stále shodnout se svým zřizovatelem, ministerstvem kultury. Ředitel Rösel předložil ministerstvu svou koncepci dalšího směřování NG, příslušná komise při ministerstvu mu ji však třikrát vrátila k dopracování.

Čtěte také
Glosa: Veletržák je zhoubný nádor na těle umírající NG

Loni v září Národní galerie vyhlásila na místo ředitele Sbírky moderního a současného umění, tedy Veletržního paláce, konkurz. Přihlásili se však do něj jen čtyři lidé a podmínky splnili jen dva z nich, kurátoři Karolina Dolanská a Richard Drury. Národní galerie nevybrala žádného z nich.

Foto: Profimedia.cz

Rösel výsledek konkurzu komentoval tak, že "na trhu se nevyskytují dostatečně kvalitní odborníci a bude třeba je pro Národní galerii získat z těch pozic, které dnes zastávají". Nakonec se rozhodl jmenovat bez konkurzu kurátorku sbírek Musilovou. Bude mít tříletý mandát - sama o toto časové omezení stála, podle ní by se poté mělo uskutečnit řádné výběrové řízení.

Musilová (38) je absolventkou historie a dějin umění na Masarykově univerzitě. V Národní galerii působí od roku 2004 a jako autorka nebo kurátorka je podepsána pod řadou jejích významných projektů, patří mezi ně například nedávné výstavy děl Joži Uprky i Theodora Pištěka nebo aktuální výstava František Kupka: Cesta k Amorfě. Od roku 2005 rovněž přednáší na FAMU teorii výtvarného umění a fotografie.

 

Právě se děje

Další zprávy