Výstava za 1200 korun. Skupina Rafani pronajímá pražskou galerii přes Airbnb

Jiří Franta (vlevo) a Luděk Rathouský z Rafanů představují svůj byt v galerii NoD.
Proměnili prostory Galerie NoD, sídlící v historickém centru Prahy, na byt, který pronajímají přes službu Airbnb za 1200 korun na noc.
Výstava nazvaná Art Apartment in the Heart of the City potrvá do 14. dubna. Doprovází ji diskuse k souvisejícím tématům za účasti umělců a osobností z ekonomie, architektury, komunální politiky či zástupců zprostředkovatelských platforem.
"V žádném případě nechceme kritizovat službu Airbnb, spíše upozornit na to, že původně zamýšlená sdílená aktivita, kdy lidé pronajímají volný pokoj, vedla třeba v Praze k tomu, že někteří lidé skupují volné byty v centru jako investici, a tímto způsobem s nimi podnikají," říká kurátor výstavy Pavel Kubesa.
Dle některých statistik v centru Prahy na tři byty obývané rodinami připadají dva byty pronajímané službou Airbnb. "Město, ve kterém nežijí trvale lidé, ztrácí jednu ze svých funkcí," doplňuje kurátor.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 3. 2019 18:10
Skupina Rafani proměnila pražskou galerii na byt, který vybavila nábytkem a vlastními uměleckými díly. Za 1200 korun na noc ho pronajímá přes Airbnb. Projekt potrvá ještě tři týdny. Paralelně s tím nyní Rafani zahájili druhou výstavu svých děl v pražském Museu Kampa.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 10 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy