Výstava za 1200 korun. Skupina Rafani pronajímá pražskou galerii přes Airbnb

Jiří Franta (vlevo) a Luděk Rathouský z Rafanů představují svůj byt v galerii NoD.
Proměnili prostory Galerie NoD, sídlící v historickém centru Prahy, na byt, který pronajímají přes službu Airbnb za 1200 korun na noc.
Výstava nazvaná Art Apartment in the Heart of the City potrvá do 14. dubna. Doprovází ji diskuse k souvisejícím tématům za účasti umělců a osobností z ekonomie, architektury, komunální politiky či zástupců zprostředkovatelských platforem.
"V žádném případě nechceme kritizovat službu Airbnb, spíše upozornit na to, že původně zamýšlená sdílená aktivita, kdy lidé pronajímají volný pokoj, vedla třeba v Praze k tomu, že někteří lidé skupují volné byty v centru jako investici, a tímto způsobem s nimi podnikají," říká kurátor výstavy Pavel Kubesa.
Dle některých statistik v centru Prahy na tři byty obývané rodinami připadají dva byty pronajímané službou Airbnb. "Město, ve kterém nežijí trvale lidé, ztrácí jednu ze svých funkcí," doplňuje kurátor.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 3. 2019 18:10
Skupina Rafani proměnila pražskou galerii na byt, který vybavila nábytkem a vlastními uměleckými díly. Za 1200 korun na noc ho pronajímá přes Airbnb. Projekt potrvá ještě tři týdny. Paralelně s tím nyní Rafani zahájili druhou výstavu svých děl v pražském Museu Kampa.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy