Výstava za 1200 korun. Skupina Rafani pronajímá pražskou galerii přes Airbnb

Jiří Franta (vlevo) a Luděk Rathouský z Rafanů představují svůj byt v galerii NoD.
Proměnili prostory Galerie NoD, sídlící v historickém centru Prahy, na byt, který pronajímají přes službu Airbnb za 1200 korun na noc.
Výstava nazvaná Art Apartment in the Heart of the City potrvá do 14. dubna. Doprovází ji diskuse k souvisejícím tématům za účasti umělců a osobností z ekonomie, architektury, komunální politiky či zástupců zprostředkovatelských platforem.
"V žádném případě nechceme kritizovat službu Airbnb, spíše upozornit na to, že původně zamýšlená sdílená aktivita, kdy lidé pronajímají volný pokoj, vedla třeba v Praze k tomu, že někteří lidé skupují volné byty v centru jako investici, a tímto způsobem s nimi podnikají," říká kurátor výstavy Pavel Kubesa.
Dle některých statistik v centru Prahy na tři byty obývané rodinami připadají dva byty pronajímané službou Airbnb. "Město, ve kterém nežijí trvale lidé, ztrácí jednu ze svých funkcí," doplňuje kurátor.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 3. 2019 18:10
Skupina Rafani proměnila pražskou galerii na byt, který vybavila nábytkem a vlastními uměleckými díly. Za 1200 korun na noc ho pronajímá přes Airbnb. Projekt potrvá ještě tři týdny. Paralelně s tím nyní Rafani zahájili druhou výstavu svých děl v pražském Museu Kampa.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy