Protirasistický projekt dostal pokutu od Prahy 7

Luboš Vedral Luboš Vedral
2. 1. 2014 11:58
Výběrové řízení na česko-romskou vlajku má nečekanou úřední dohru.
Foto: Galerie Artwall

Praha - Jeden z nejvýraznějších protirasistických uměleckých projektů minulého roku má nečekanou úřední dohru. Tomáš Rafa má zaplatit pokutu za zneužití státních symbolů České republiky ve svém díle Výběrové řízení na česko-romskou vlajku.

Projekt vystavila v létě pražská Galerie Artwall. Tomáš Rafa se zaměřil na soužití s romskou menšinou a jako uměleckou formu použil několik návrhů česko-romské vlajky, která měla symbolizovat skutečnost, že je Česká republika státem i pro národnostní menšiny.

"Chci diskusi převést od nacionalistických skupin do širšího veřejného prostoru. Vlajka může být impulsem pro diskusi. Na demonstracích se nediskutuje. Chci vyvolat dialog bez agresivních přístupů," řekl před zahájením výstavy Tomáš Rafa v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Radnice Prahy 7 ale umělce shledala vinným ze zneužití státních symbolů České republiky a uložila mu pokutu.

Podnětem k prošetřování výstavy bylo trestní oznámení Antonína Friedricha, který je aktivním členem Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně soudem zakázané Dělnické strany, za kterou kandidoval v parlamentních volbách v roce 2010. Právě zneužívání české vlajky na pochodech neonacistů výstava Tomáše Rafy kritizovala.

"Je paradoxní, že v konečném důsledku byl vinným shledán umělec vybízející k národnostní snášenlivosti, a nikoli lidé, kteří využívají státní symboly k šíření rasové nenávisti. Proti rozhodnutí úřadu městské části se autor v zákonné lhůtě odvolal," řekli zástupci Galerie Artwall.

"Na výstavě nebyly státní symboly nijak poškozeny a nedošlo ani k jejich znevážení. Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," sdělil Tomáš Rafa.

"O trestním oznámení podaném Dělnickou stranou sociální spravedlnosti jsme se dozvěděli už krátce po zahájení výstavy. Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," domnívají se kurátoři Galerie Artwall.

Radnice Prahy 7 zatím událost nechce komentovat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy