Protirasistický projekt dostal pokutu od Prahy 7

Luboš Vedral Luboš Vedral
2. 1. 2014 11:58
Výběrové řízení na česko-romskou vlajku má nečekanou úřední dohru.
Foto: Galerie Artwall

Praha - Jeden z nejvýraznějších protirasistických uměleckých projektů minulého roku má nečekanou úřední dohru. Tomáš Rafa má zaplatit pokutu za zneužití státních symbolů České republiky ve svém díle Výběrové řízení na česko-romskou vlajku.

Projekt vystavila v létě pražská Galerie Artwall. Tomáš Rafa se zaměřil na soužití s romskou menšinou a jako uměleckou formu použil několik návrhů česko-romské vlajky, která měla symbolizovat skutečnost, že je Česká republika státem i pro národnostní menšiny.

"Chci diskusi převést od nacionalistických skupin do širšího veřejného prostoru. Vlajka může být impulsem pro diskusi. Na demonstracích se nediskutuje. Chci vyvolat dialog bez agresivních přístupů," řekl před zahájením výstavy Tomáš Rafa v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Radnice Prahy 7 ale umělce shledala vinným ze zneužití státních symbolů České republiky a uložila mu pokutu.

Podnětem k prošetřování výstavy bylo trestní oznámení Antonína Friedricha, který je aktivním členem Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně soudem zakázané Dělnické strany, za kterou kandidoval v parlamentních volbách v roce 2010. Právě zneužívání české vlajky na pochodech neonacistů výstava Tomáše Rafy kritizovala.

"Je paradoxní, že v konečném důsledku byl vinným shledán umělec vybízející k národnostní snášenlivosti, a nikoli lidé, kteří využívají státní symboly k šíření rasové nenávisti. Proti rozhodnutí úřadu městské části se autor v zákonné lhůtě odvolal," řekli zástupci Galerie Artwall.

"Na výstavě nebyly státní symboly nijak poškozeny a nedošlo ani k jejich znevážení. Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," sdělil Tomáš Rafa.

"O trestním oznámení podaném Dělnickou stranou sociální spravedlnosti jsme se dozvěděli už krátce po zahájení výstavy. Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," domnívají se kurátoři Galerie Artwall.

Radnice Prahy 7 zatím událost nechce komentovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy