Protirasistický projekt dostal pokutu od Prahy 7

Luboš Vedral Luboš Vedral
2. 1. 2014 11:58
Výběrové řízení na česko-romskou vlajku má nečekanou úřední dohru.
Foto: Galerie Artwall

Praha - Jeden z nejvýraznějších protirasistických uměleckých projektů minulého roku má nečekanou úřední dohru. Tomáš Rafa má zaplatit pokutu za zneužití státních symbolů České republiky ve svém díle Výběrové řízení na česko-romskou vlajku.

Projekt vystavila v létě pražská Galerie Artwall. Tomáš Rafa se zaměřil na soužití s romskou menšinou a jako uměleckou formu použil několik návrhů česko-romské vlajky, která měla symbolizovat skutečnost, že je Česká republika státem i pro národnostní menšiny.

"Chci diskusi převést od nacionalistických skupin do širšího veřejného prostoru. Vlajka může být impulsem pro diskusi. Na demonstracích se nediskutuje. Chci vyvolat dialog bez agresivních přístupů," řekl před zahájením výstavy Tomáš Rafa v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Radnice Prahy 7 ale umělce shledala vinným ze zneužití státních symbolů České republiky a uložila mu pokutu.

Podnětem k prošetřování výstavy bylo trestní oznámení Antonína Friedricha, který je aktivním členem Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně soudem zakázané Dělnické strany, za kterou kandidoval v parlamentních volbách v roce 2010. Právě zneužívání české vlajky na pochodech neonacistů výstava Tomáše Rafy kritizovala.

"Je paradoxní, že v konečném důsledku byl vinným shledán umělec vybízející k národnostní snášenlivosti, a nikoli lidé, kteří využívají státní symboly k šíření rasové nenávisti. Proti rozhodnutí úřadu městské části se autor v zákonné lhůtě odvolal," řekli zástupci Galerie Artwall.

"Na výstavě nebyly státní symboly nijak poškozeny a nedošlo ani k jejich znevážení. Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," sdělil Tomáš Rafa.

"O trestním oznámení podaném Dělnickou stranou sociální spravedlnosti jsme se dozvěděli už krátce po zahájení výstavy. Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," domnívají se kurátoři Galerie Artwall.

Radnice Prahy 7 zatím událost nechce komentovat.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy