Proč kafkologové kastrují Kafku

Gabriel Míčko
26. 3. 2006 9:00
Recenze - Kunderova tenká knížečka esejů věnovaných Kafkovi je v posledních letech třetí skrovná ukázka autorova francouzsky psaného esejistického díla.

Vzhledem k tomu, že Kundera své knihy do češtiny převádí zřídka a nikomu jinému to nedovolí, na kompletní překlad některé  esejistické knihy nebo alespoň na nějaký rozsáhlejší český výbor si budeme bohužel muset nějaký čas počkat.

Co je to kafkologie

První text (i celý soubor Kastrující stín svatého Garty) je pojmenován podle postavy z  téměř neznámého románu Maxe Broda Čarovná říše lásky. Kundera identifikuje Brodova asexuálního, trpícího a svatého Gartu jako silně stylizovaný Kafkův portrét a prvotní "kafkologickou ikonu",  na které vykrystalizoval, za vydatné Brodovy pomoci, mýtus o Kafkovi.

Foto: Aktuálně.cz

Vznikl "Kafka kafkologů", náboženský myslitel a trpitel, který svým dílem a jednostejně i životem ukazuje tápajícímu lidstvu správnou cestu, přináší "Das Positive Wort". Jakoby Brod do svého svatého Garty už v roce 1926 vtěsnal všechny principy, jimiž se bude nadále řídit celá kafkologická nauka při výkladu svého mistra.

Kafkologii Kundera postuluje (především na základě Brodových interpretačních prací, ale i recepcí zdánlivě kulturně a oborově vzdálených  - Camuse, Deleuze a Guattariho) jako nauku, která zkoumá Kafkovo dílo výlučně a pouze v mikrokontextu Kafkova života. Kafkovy postupy, témata, postavy, obdařuje zpravidla výkladem  psychologickým - kastrace a stín v názvu eseje jsou bezesporu odkazy na dva velké motivy evropské psychologické tradice - či psychopatologickým nebo alegorickým.

Milan Kundera
Milan Kundera | Foto: ČTK

Je vzdálena literární kritice, ba vyhýbá se pojímání Kafkových knih v kontextu moderního umění. Kafkologická interpretace Kafkova textu není záležitostí srovnávací literární vědy, ale náboženské exegeze. Pokud prý vůbec kafkologové připouštějí nějaký kontextuální výklad, pak je to v mimoliterárních, zpravidla náboženských nebo filosofických souvislostech.

Pokračování recenze ZDE

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy