Proč kafkologové kastrují Kafku

Gabriel Míčko
26. 3. 2006 9:00
Recenze - Kunderova tenká knížečka esejů věnovaných Kafkovi je v posledních letech třetí skrovná ukázka autorova francouzsky psaného esejistického díla.

Vzhledem k tomu, že Kundera své knihy do češtiny převádí zřídka a nikomu jinému to nedovolí, na kompletní překlad některé  esejistické knihy nebo alespoň na nějaký rozsáhlejší český výbor si budeme bohužel muset nějaký čas počkat.

Co je to kafkologie

První text (i celý soubor Kastrující stín svatého Garty) je pojmenován podle postavy z  téměř neznámého románu Maxe Broda Čarovná říše lásky. Kundera identifikuje Brodova asexuálního, trpícího a svatého Gartu jako silně stylizovaný Kafkův portrét a prvotní "kafkologickou ikonu",  na které vykrystalizoval, za vydatné Brodovy pomoci, mýtus o Kafkovi.

Foto: Aktuálně.cz

Vznikl "Kafka kafkologů", náboženský myslitel a trpitel, který svým dílem a jednostejně i životem ukazuje tápajícímu lidstvu správnou cestu, přináší "Das Positive Wort". Jakoby Brod do svého svatého Garty už v roce 1926 vtěsnal všechny principy, jimiž se bude nadále řídit celá kafkologická nauka při výkladu svého mistra.

Kafkologii Kundera postuluje (především na základě Brodových interpretačních prací, ale i recepcí zdánlivě kulturně a oborově vzdálených  - Camuse, Deleuze a Guattariho) jako nauku, která zkoumá Kafkovo dílo výlučně a pouze v mikrokontextu Kafkova života. Kafkovy postupy, témata, postavy, obdařuje zpravidla výkladem  psychologickým - kastrace a stín v názvu eseje jsou bezesporu odkazy na dva velké motivy evropské psychologické tradice - či psychopatologickým nebo alegorickým.

Milan Kundera
Milan Kundera | Foto: ČTK

Je vzdálena literární kritice, ba vyhýbá se pojímání Kafkových knih v kontextu moderního umění. Kafkologická interpretace Kafkova textu není záležitostí srovnávací literární vědy, ale náboženské exegeze. Pokud prý vůbec kafkologové připouštějí nějaký kontextuální výklad, pak je to v mimoliterárních, zpravidla náboženských nebo filosofických souvislostech.

Pokračování recenze ZDE

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy