Pro všechny, kdo nestihli Rembrandta. Národní galerie zveřejnila 3D prohlídku výstavy

ČTK ČTK
24. 3. 2021 14:44
V pražském paláci Kinských skončila výstava Rembrandt: Portrét člověka, od 27. prosince loňského roku byla uzavřena kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Nyní si přehlídku, kterou uspořádala Národní galerie, mohou zájemci prohlédnout formou trojrozměrné 360° virtuální prohlídky.
Ústředním dílem výstavy byl jediný Rembrandtův obraz v českých sbírkách, Učenec ve studovně (vlevo) z roku 1634.
Ústředním dílem výstavy byl jediný Rembrandtův obraz v českých sbírkách, Učenec ve studovně (vlevo) z roku 1634. | Foto: ČTK

Do virtuální výstavy lze nahlédnout na stránkách galerie, prohlídka se spouští ve spodní části stránky.

Výstava připravovaná několik let byla místo loňského jara otevřena až 25. září, trvat měla do konce ledna. Muzea, galerie a další kulturní instituce se v podzimní vlně uzavřely nejprve 15. října, pak se v omezeném režimu otevřely návštěvníkům 3. prosince.

Tehdy Národní galerie prodloužila otevírací dobu až do 21 hodin a na díla slavného malíře stáli lidé frontu. Po dalších 15 dnech vláda muzea a galerie zase zavřela. Z tohoto nuceného uzavření dostalo několik výstav včetně Rembrandta výjimku. I ta však trvala jen krátce, takže 27. prosince musela být výstava natrvalo zavřena.

Národní galerii se ji nakonec podařilo prodloužit do 21. března, do té doby ale vláda dosud neumožnila otevření galerií. Výstava byla nakonec otevřena méně než čtvrtinu plánované doby, vidělo ji 26 629 návštěvníků. V některých dnech směli kustodi do sálů pouštět jen 25 procent návštěvníků.

"Sály původně obytného barokního paláce nejsou příliš velké a lidé si často navzájem překážejí ve výhledu. Naštěstí oduševnělost a krása vystaveného umění působí coby jakýsi kouzelný olej ohleduplnosti - návštěvníci si ochotně uhýbají a snad se pod rouškami i usmívají," popsalo v reportáži Aktuálně.cz.

V běžné době by výstava patřila k vrcholům sezony, podobné přehlídky v Česku atakují stotisícovou návštěvnost.

K vidění bylo mnoho významných děl - malby, grafické listy a kresby, zapůjčené z významných muzeí a galerií, jako jsou například Metropolitní muzeum v New Yorku, Národní galerie v Londýně, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Z českých sbírek díla poskytly Moravská galerie v Brně, Arcibiskupství olomoucké, Královská kanonie premonstrátů na Strahově či soukromí zapůjčitelé.

Národní galerie na projektu spolupracovala s Wallrafovým-Richartzovým muzeem a Corboudovou nadací v Kolíně nad Rýnem.

Ústředním dílem byl jediný Rembrandtův obraz v českých sbírkách, Učenec ve studovně z roku 1634, který uchovává Národní galerie Praha. Podle odborníků nezobrazuje pouhou fyzickou podobu neznámého muže, nýbrž se v něm Rembrandtovi podařilo zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce.

Příběh Učence ve studovně na výstavě představoval Rembrandtovu kariéru od počátků přes nejúspěšnější roky až po pozdní tvorbu. Galerie se snažila přiblížit umělcovo tvůrčí soupeření se současníky a vliv, který zanechal a jenž přetrvává do současnosti. Vystavená díla současných autorů interpretovala právě pražského Učence ve studovně.

Rembrandt van Rijn, jenž žil v letech 1606 až 1669, byl nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec. Je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slávy dosáhl již za života. Jeho dílo zahrnuje portréty, zejména autoportréty, a také krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy