Pro potěchu rakouských seniorů. Kateřina Šedá vytvořila ptačí budky v podobě domů

ČTK ČTK
16. 6. 2021 16:35
Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá se zaměřila na seniory a to, co si pamatují ze svých starých bydlišť. V zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala skupinu velkých krmítek a ptačích budek. Jsou co nejpřesněji zhotovené podle vzpomínek penzistů na venkovské i městské domy.
Kateřina Šedá v zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala skupinu velkých krmítek a ptačích budek.
Kateřina Šedá v zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala skupinu velkých krmítek a ptačích budek. | Foto: ČTK

Přípravy trvaly dva roky, nyní byl projekt nazvaný Herzlich Willkommen dokončen.

Návrh brněnské umělkyně uspěl v soutěži vyhlášené roku 2018 rakouskou organizací zabývající se uměním ve veřejném prostoru. Zadáním bylo vytvořit uměleckou práci pro zahradní komplex ošetřovatelského a pečovatelského střediska. Dílo má nejen aktivizovat seniory a jejich rodiny, ale současně jim pomoci, aby se více identifikovali s novým místem pobytu. Původní domovy museli z různých důvodů opustit.

Aktivizovat seniory je vždy dost obtížná věc, připouští Šedá, která se dlouhodobě věnuje projektům na rozhraní různých forem. Často pracuje s jednotlivci i početnými skupinami lidí, jejich vztahy nebo stereotypy.

"Vymyslela jsem tedy koncept, kdy jsem s každým vybraným seniorem během společných rozhovorů vzpomínala na dům, ve kterém celý život bydlel. Pomocí jejich kreseb, fotek a vzpomínek jsem pak domy rekonstruovala ve svých návrzích a vytvořila z nich krmítka a budky pro ptáky," popisuje Šedá.

Z krmítek a budek na zahradě vznikla takřka nová obec, kterou mohou senioři procházet nebo projíždět na vozíku.

Do některých krmítek dosáhnou z vozíčku, jiná jsou vyvýšená. Šedá spolupracovala s architekty z ateliéru CCEA MOBA a truhlářem Miroslavem Pavelou. Domky několik měsíců malovala a dokončovala v ateliéru.

"Kdo zná prostředí domova seniorů, dobře ví, jak strašně náročné je vytvořit projekt, se kterým se tito lidé ztotožní, vytahuje je ven z jejich pokojů, nadšeně ho obchází ze všech stran, usmívají se a mluví o něm. Jak těžké je vytvořit projekt, který zaujme i jejich rodiny, děti, vnoučata a nakonec i celé vedení domova seniorů. Je to po tom pekelném roce epidemie obrovská satisfakce," líčí Šedá.

Říká se, že pro ty nejstarší je nejhorším ročním obdobím zima, ale právě toto období má instalace oživit a proměnit pohybem vracejících se ptáků, uvedla umělkyně už dříve. Díky budkám a krmítkům by se na návštěvy prarodičů mohly více těšit i děti, doufá.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy