Příběhy lidí a planety. Světelnou instalaci do parku umístil festival Signal

Světelnou instalaci je možné vidět do příští středy 28. dubna vždy od 12:00 do 24:00.
Instalace festivalu Signal v pražské Stromovce.
Instalace festivalu Signal v pražské Stromovce.
Instalace festivalu Signal v pražské Stromovce.
Instalace festivalu Signal v pražské Stromovce.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
23. 4. 2021 13:09
Světelnou instalaci, která připomíná proměny životního prostředí na Zemi, lze od pátečního poledne vidět na Výstavišti v pražských Holešovicích. Umístili ji tam organizátoři festivalu Signal na počest mezinárodního Dne Země.

Dílo vytvořilo italské studio Accurat, přístupné bude do příští středy 28. dubna vždy od 12:00 do 24:00 na takzvané Bruselské cestě.

Instalace sleduje změny na Zemi pomocí projekce snímků z archivu americké NASA, které zaznamenávají, jak se planeta změnila za uplynulých 20 let. Datová tapiserie pak ilustruje změny prostředí v uplynulých staletích.

Kombinací rozličných zdrojů dat, jež zobrazují svět z globálního i lokálního pohledu, umělecké dílo vypráví příběhy lidí a proměn jejich prostředí.

Výzkum a design byly podle autorů provedeny s ohledem na jedince. Data představují skutečný život, snímek světa v daném konkrétním čase, avizují tvůrci. Změny stavu světa sledují pomocí indikátorů, jako je světová populace, průměrná teplota, míra nemocí nebo spotřeba energie.

Vedle celosvětových fenoménů velkého měřítka, které jsou na vizuální tapetě zaznamenány širokými tahy, může divák nahlížet také na jednotlivé příběhy reprezentující důsledky těchto rozsáhlých jevů, jako je mizející Aralské moře, pokles průměrné délky života v Kambodži během občanské války nebo rychlá změna jihokorejského exportu z původních zemědělských produktů na nové špičkové technologie.

Podle tvůrců data na pohled vytvářejí líbivou mozaiku, poetický gobelín stejně jako působivé snímky z NASA však podle nich zobrazují nemilosrdnou změnu.

Accurat je mezinárodní studio zabývající se výzkumem dat, designem a inovacemi. Sídlí v Miláně i New Yorku a čítá tým 35 vědců, analytiků, designérů a vývojářů.

Festival světla Signal se konal několik let v Praze na podzim, zastoupen byl také v dalších městech. Loňský ročník se neuskutečnil kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

"Nikdo se nyní neodvažuje předvídat, jak bude vypadat situace na podzim, co bude možné, a co nikoliv. Právě proto jsme na letošní rok připravili také řadu menších akcí, jako je oslava Dne Země," říká ředitel festivalu Martin Pošta.

"Plánů máme hodně. Musím ale přiznat, že už se nemůžeme dočkat, až se potkáme s návštěvníky festivalu. Česká kulturní scéna dostala za poslední rok pořádně zabrat. Umění lidem chybí. Museli jsme proto využít první možné příležitosti rozvolnění a vydat se do veřejného prostoru," doplňuje Pošta.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy